Šamas (Silurus glanis), paprastasis šamas, europinis šamas yra šaminių (Siluridae) šeimos žuvis. Gyvena Europos (išskyrus Arkties vandenyno baseiną) bei Vidurio Azijos gėluosiuose ir apysūriuose vandenyse, Aralo, Kaspijos, Juodosios jūros baseinuose. Pietvakarių Europoje šamų nėra arba jie introdukuoti, Skandinavijoje randami tik piečiausioje jos dalyje, Didžiojoje Britanijoje įleisti į dalį, piečiau esančių vandens telkinių.
Šamas – didžiausiai gėlųjų vandenų žuvis mūsų žemyne. Šamai paprastai gyvena atsiskyrėlio gyvenimą, pasislėpę kur nors giliausiose telkinio vietose, ypač – patys didžiausieji. Mėgsta, kad šalia slėptuvės būtų nuskendusių medžių, kelmų, didelių akmenų ir pan.. tarp kurių jie slepiasi ir savo aukas atakuoja iš pasalų. Aktyvūs ir šviesiu, ir tamsiu paros metu. Auga labai greitai ir 4 m. amžiaus pasiekia jau 50 – 60 cm ilgį.
Nėra tiksliai nustatytas seniausio šamo amžius, tačiau jie palankiomis sąlygomis išgyvena tikrai daugiau nei 80 m. Taip pat nėra tiksliai žinoma, iki kokio dydžio šios žuvys gali užaugti, oficialiai užregistruotas europinio šamo dydis buvo 306 kg, ilgis – daugiau nei 3 m. Lietuvos vandenyse didžiausias oficialiai pagautas šamas svėrė 95 kg, jis ištrauktas tinklais ties Rusne, bet prieš šimtmetį Nemune, kai kuriuose mūsų ežeruose būta tikrai didesnių šamų. Labai dideli ir itin greitai šamai auga išleisti į Ispanijos upes, jie jau tapo vietinių žuvų grėsme, kai kurioms aborigeninėms žuvų rūšims tuose telkiniuose gresia išnykimas.
Šamas – plėšrūnas, kuris turėdamas didelius gabaritus, gali praryti bet kurią kitą mūsų vandenų žuvį. Savo meniu paįvairina moliuskais, dėlėmis, vėžiais, varlėmis, smulkiais vandens žinduoliais ir net vandens paukščiais. Šiai žuviai nesvetimas kanibalizmas, labai stambūs šamai praryja visai nemenko dydžio ir savo gentainius.
Neršia poromis gegužės – birželio mėn., kai vandens temperatūra pasiekia 18 – 20 °C, subręsta 4 – 5 m., ikrelius beria vandens telkinių pakraščiuose ant povandeninės augalijos. Vislumas – 10 – 500 tūkst. ikrelių.
Šamai – itin geidžiamas meškeriojimo objektas, deja, suviliojamas ir ištraukiamas ne taip jau dažnai. Šamai gaudomi gyvais masalais (žuvimis, varlėmis, dėlėmis, sliekų kuokštais) arba žuvų gabalėliais, negyvomis žuvimis ar varlėmis, specialiai jiems pagamintais natūralios kilmės masalais, dugninėmis ir plūdinėmis meškerėmis. Bet kur kas įdomiau šamus žvejoti spiningu arba velke, kuomet šioms žuvims siūlomi vobleriai, įvairios blizgės, silikoniniai masalai. Šamus galima vilioti kvakle. Šioms žuvims meškerioti reikalinga itin tvirta ir patikima įranga.

- Komentarai