Ko reikia plekšnių sezonui?
Kai Baltijos gelmės ima vėsti, daugelis žuvų ima rodytis priekrantėje, o pirmiausiai – stambios plekšnės, kurios mūsų platumose yra geidžiamiausias meškeriojimo pliažuose surf stiliumi laimikis. Keičiantis klimatui ir šiltėjant žiemoms, surfavimo sezonas dabar prasideda gerokai vėliau – lapkričio viduryje ir trunka iki naujamečio, o kartais ir iki sausio vidurio. Tad pats laikas pasinaudoti galimybėmis, kurias teikia gamta ir išnaudoti plekšnių žūklei visas nevėjuotas dienas.
Tykus oras – pirmoji sąlyga
Kai stovi ant smėlėto kranto ir žvalgaisi tinkamiausios vietelės užmesti dugninę su „krabo“ tipo šimtgraminiu svareliu, kuris švilpdamas skrodžia orą kaip artilerijos sviedinys, visi įrankiai ir įnagiai turi būti parengti jūrinei žūklei ir suderinti kaip laikrodžio mechanizmas. Oras „surf“ stiliaus meškeriojimo šalininkų paprastai nelepina, todėl vėjo pagairėje nėra nei laiko, o tuo labiau sąlygų krapštinėtis, raišiojant pavadėlius ir derinant montažų ilgį.
Bangos vos vos lyžčioja smėlį. Visiškas štilis. Plekšnių meškeriotojai tokį orą ypač vertina, nes, kai bangavimas – silpnas, stambios kaip dubenys plekšnės atplaukia visai arti kranto ir tada turi šansą sugauti kilograminį egzempliorių. Na, o kad žūklė būtų sėkminga, reikia išsirinkti tinkamą vietą.
Absoliučiai lėkštas smėlėtas atabradas – netinkamas todėl, kad 3-5 metrų gelmė, kurioje laikosi didesniosios plekšnės tokioje vietoje bus labai toli nuo kranto ir užmesti masalą iki tos zonos greičiausiai nepavyks. Todėl plekšnių meškeriotojai dažniausiai ieško vietų, kur netoli kranto yra bangų išduobti duburiai. Juos galima nesunkiai atpažinti pagal tai, jog dugnas tose vietose tamsus, o bangavimas – silpnesnis. Duburių paprastai būna ir palei stambius akmenis, tačiau mūsų pajūryje tokia vieta yra vienintelėje vietoje – ties Karkle. Be to, plekšnes sėkmingai galima meškerioti nuo Klaipėdos ir Šventosios molų bei Palangos tilto.
Tvirtumo atsarga
Meškeriojimui jūroje nuo kranto reikalinga ne viena dugninė, o mažiausiai dvi, o dar geriau turėti tris arba keturias, iš kurių viena būtų atsarginė. Žodžiu, reikalinga visa gama meškerykočių. Mostelėjus Daiwa Sensor Surf meškerykočiu juntama visai kita galia nei toji, kuria pasižymi gėlavandenės dugninės, o iš to aišku, kad šis meškerykotis suteiks svareliui visai kitokį pagreitį. Tad akivaizdu, kad atsiranda šansai, šiek tiek pasitreniravus užmesti „surf“ dugnine montažus, nuskraidinti masalą iki tos zonos, kur „ganosi“ plekšnės. Toji zona paprastai yra mažiausiai 70 m nuo kranto.
Po kelių metimų taip pat įsitikinsite, kad minėtame meškerykotyje, kaip ir visuose „surf“ meškerykočiuose, „užprogramuota“ labai didelė atsparumo apkrovoms atsarga. Be to, pamatysite, kad jį galima paimti į rankas visai kitaip nei gėlavandenę dugninę su vientisa rankena iš kamščio ar poringos gumos.
Antra, ilga rankena ant „surfo“ drūtgalio galo savaime padiktuos kaip jį teisingai laikyti, o svarbiausia, kad intuityviame lygyje suvoksite masalo užmetimo jūrine dugnine techniką.
Trečia, labai paranku, kad kompaktišką meškerykotį galima sutalpinti į tą patį futliarą, kuriame gabenamas specialus Balzer trikojis dugninėms pastatyti ir kėdė bei staliukas.
Surf tipo meškerykočiai turi būti apsodinti SIC tipo valo žiedeliais, atspariais trinčiai ir pirmiausiai pinto valo, išsivoliojusio smėlyje, poveikiui. Valo žiedelių kojelės turi būti sustiprintos, kad atlaikytų dideles apkrovas, o meškerykočio rankena – neslidi. Štai tokie yra meškeriojimo „surf“ stiliaus dugninėmis standartai.
Smėlio faktorius
Pliažuose meškeriojimo sąlygos ypatingos – aplink vien smėlis. Tad iškart reikia suvokti, kad ant smėlio nieko nepasidėsi – paskui teks ilgai ir kruopščiai valyti smilteles, o jei ant smėlio atsidurs ritė, įrankį gali tekti gabenti pas meistrą ir užsakinėti techninės priežiūros procedūrą. Tad iš karto aiškiai įsivaizduokite savo veiksmų seką, kai pasirenkate meškeriojimo vietą. Pirmiausiai nusimetate nešulius ir sustatote juos ant atsinešto brezento lopo, kurį padengiate ant smėlio.
Kitas žingsnis – trikojo montažas. Paprastai pajūryje visada pučia vėjas. Dažniausiai jis būna stiprokas. Todėl reikia turėti specialius meškerykočių laikiklius. Mažų mažiausiai vienakojus, kurie giliai įsmeigiami į smėlį ir gali atlaikyti net stiprius vėjo gūsius, nevirsdami kartu su dugnine iš koto. Tačiau žymiai praktiškesnis ir patogesnis Zecbo Surf stovas – talpinantis kelis stambaus kalibro meškerykočius.
Šiame trikojyje aukštaūgiai meškerykočiai jaučiasi kaip lopšyje. Be to, kuo statesniu kampu į vandenį sminga valai, tuo mažesnį bangų poveikį patiria montažas, o tai reiškia, kad masalai gulės toje vietoje, kur užmesti ir kibimas bus matomas aiškiai. Kiekvieną surinktą meškerykotį su pritvirtinta rite, statote iškart į trikojį, kur įrankis nepasiekiamas smėliui. Na, o tada ateina laikas smulkesniems darbams.
Be kėdės neišsiversite
Pajūryje tik civilizuotuose pliažuose aptiksite suolelių, tačiau jie dažniausiai šaltojo sezono prieangyje išmontuojami ir suvežami į saugyklas. Kita vertus, toks suolelis menkai jums tepadės, nes jis paprastai būna įkastas už pusšimčio metrų nuo vandens, o jūsų trikojis su meškerėmis stovės prie pat ribos, kurią siekia krantą lyžčiojančios bangos.
Meškeriotojas turi nuolat būti prie meškerių, kad stebėtų kibimą. Stačiomis praleidę porą valandų, staiga pajusite, kad kojos tampa švininės ir ne pro šalį būtų prisėsti. Žinoma, gali pasitaikyti, kad netoliese mėtysis bangų išmesta sena dėžė nuo sūdytų strimėlių, tačiau kliautis atsitiktinumu neverta, nes vietos gyventojai šiais energetinių kainų kilimo laikais labai stropiai surenka pajūryje viską, kas tinka malkoms. Tad patartina turėti sudedamą kėdutę.
Viena praktiškiausių meškeriotojo pasostės versijų – kėdė Norfin Risor su atlošiamu staliuku masalams ir įnagiams laikyti
Kokią rinksites priklauso nuo jūsų poreikio komfortui. Jei komforto poreikis didesnis, rekomenduotina sudedama kėdė Norfin Humber arba tokio pat tipo Norfin Risor su staleliu. Stalelis, meškeriojant pajūryje, taip pat labai reikalingas. Ant stalelio išdėstomi įrankiai – replės, masalinės adatos, žirklutės, kvapūs pavilgai, kuriais gardinami ant kabliukų veriami kąsneliai. Na, o kai viskas po ranka, galima prisegti prie valų montažus ir užverti ant kabliukų masalus. Beliks tik užsimoti ir švystelti juos kiek galima toliau nuo kranto.
Salmo info