Interpretacijos apie spiningą. Ilgis
Ilgis yra vienas iš parametrų, į kurį labiausiai kreipia dėmesį pradedantieji spiningautojai. Tačiau seni šio žūklės būdo „vilkai“ atvirkščiai – jo labai neakcentuoja. Nepasakyčiau, kad visiškai ignoruoja, bet neretai atiduoda pirmenybę kitoms spiningo savybėms, kurios, beje, gali kompensuoti ilgio trūkumą ar perteklių.
Stebiu kaip kinta spiningautojų požiūris į kotų ilgius. Jei prieš kokius dvidešimt penkis metus labiausiai perkami buvo ilgi spiningai, tai po to atėjo į madą trumpi. Žinoma, mada čia niekuo dėta, nes ėmė plisti spiningavimo būdai, kurie reikalauja labai preciziško masalo pravedimo, o toks įmanoma tik su neilgu spiningu.
Pastaruoju metu išpopuliarėjus lašišų, šlakių, salačių, šapalų žūklei vis daugiau nuperkama ilgų spiningų. Jei prieš gerą dešimtmetį dauguma spiningautojų pageidavo 2,1–2,5 m kotų, mažiau pirko netgi standartinius 2,7 m ilgio meškerykočius, tai dabar vis dažniau, ypač upėse, gali pamatyti žvejus gaudančius ir 3,0 m spiningais.
Noriu dar sykį sugrįžti porą dešimtmečių atgal, kuomet ilgi kotai buvo itin populiarūs. Vienu metu firma „St. Croix“ netgi buvo specialiai užsakiusi Rytų Europos meškeriotojams spiningų iš serijos Wild River salačiams ir šapalams gaudyti, tų kotų ilgis – 3,5 m ir net 3,9 m. Beje, tai itin minkšti paraboliniai spiningai, tad pačių ilgiausiųjų žvejai greitai „atsikando“, nes jie linko nuo savo pačių svorio. Panašios tendencijos kaip ir pas mus tuo metu buvo Rusijoje, kitose postsovietinėse respublikose, tačiau vakariečiai į kraštutinumus nekrito, nebent specializavosi konkrečių žuvų gaudyme ir važinėja jų žvejoti svetur.
Azijos šalių spiningautojai apskritai nesupranta mūsų noro „ginkluotis“ tokiomis „kartimis“, nes jų šalyse standartinis spiningas dažniausiai nesiekia nė 2,0 m ilgio. Amerikiečiai irgi nemėgsta ilgų kotų, ten 7 pėdų (2,1 m) spiningas yra „pats tas“, tad mes esam veikiau išimtis iš visų kitų spiningautojų tarpo.
Faktas, nekalbu apie žūkle iš valčių, čia nesame niekuo išskirtiniai, nes ilgesniu nei tradiciniu 2,7 m kotu ne ką nuveiksi. O jei, tarkim pasirinkai drop shot būdą, tai ir toks bus per ilgas.
Todėl mano minėtą pasirinkimą gal ir būtų galima paaiškinti užatlantės spiningautojų pomėgiu dažniau žvejoti iš valčių, o ne nuo kranto. Tačiau netgi čia juntamas skirtumas – europietis tokiomis pačiomis žūklės sąlygomis veikiausiai pasirinks 2,4 m ilgio spiningą, tuo pat metu amerikietis gaudys 1,8 m kotu, blogiausiu atveju pasiims bent jau 2,1 m spiningą.
Kalbant apie universalų ilgį, kuris tiktų žūklei nuo kranto ir iš valties, netgi gaudyti velke, manau, kad tai būtų jau minėtas ir kažkada labai populiarus 2,7 m ilgio spiningas. Vien tik tokių turiu penkis, jie skirtingo užmetimo svorio. Bet tai aš – juk esu vyresnės kartos žvejys ir tiesiog įpratau prie šitokio meškerykočio, nes veikiausiai kas nors pasakys, kad ilgesnis nei 2,4 m spiningas yra nieko vertas, jis tinkamas gal tik žvejoti lašišas. Galiu nuraminti – trumpų kotų pas mane irgi netrūksta, kaip ir ilgesnių už tuos „tradicinius“.
Kita vertus, daug kas priklauso ir nuo gaudomų žuvų rūšies bei žūklės ypatumų, nes, tarkim, žvejojant užsiinkaravus salačius, šapalus, kuomet net ir iš valties pageidautina toli užmesti masalą, tenka imti ilgesnį spiningą. Šio žuvys baikščios, ypač gerai mato valtyje esantį žvejį, todėl gana dažnai prireikia svaidyti vilioklius dar netgi toliau, nei gaudant nuo kranto.
Tokių pat savybių ilgu spiningu visada masalą nusviesime toliau, nei trumpu. Yra paskaičiuota, kad 30 cm ilgesnis blankas leidžia vilioklį numesti papildomus 5–7 m. Beje, atkreipkite dėmesį į tą faktą, kad būtent 30 cm ir yra riba, kuri juntama tarp, jei galima taip išsireikšti, standartinių ilgių spiningų. Ta tradicija atėjo iš Anglijos, kadangi 1 pėda (ft) yra lygi 0,3048 m. Nežinau kodėl buvo pasirinkti kažkokie konkretūs skaičiai – 1,5, 1,8, 2,1, 2,4 ir t.t., bet taip yra (veikiau buvo) Europoje ir Amerikoje bent jau pas solidžius įrankių gamintojus. Tiesa, azijiečiai jau seniai šiuos ilgius ignoruoja, nebent jų spiningai yra specialiai skirti mūsų rinkai.
Nereikia manyti, kad esu visiškai atitrūkęs nuo dabarties, nes praktiškai visų šalių gamintojai šiuo metu ignoruoja kažkada turėtus standartus, yra naujos spiningų gamybos koncepcijos ir tie minėti 30 cm netenka jokios prasmės. Rašydamas straipsnį atsiverčiu Salmo katalogą, Lucky John spiningų serija One Sensoric...
...Ir matau tai, kas visiškai sumala į šipulius mano rašliavą, nes čia randu spiningų 2,13, 2,16, 2,24, 2,28, 2,29... 2,64, 3,0 m ilgio, tačiau nematau vis mano akcentuojamo 2,70 m. Viskas labai paprasta – tiesiog Lucky John spiningai gaminti pagal naujausias technologijas, kiekvienas jų turi savitą paskirtį ir tokio ilgio koto šioje serijoje nėra. Kitose šios firmos serijose rastumėme, bet veikiausiai jis nebūtų tas „universalus“, nes irgi turėtų kažkokias savybes, kurios reikalingos tik konkrečiam žūklės būdui.
Peršasi išvada, kad norint tikslingai ir maksimaliai patogiai spiningauti kažkokiu būdu, kažkokiais konkrečiais masalais, kažkokias žuvų rūšis, reikia ir specialiai tam skirto koto. Visgi, yra dalykų, kuriuos tiesiogiai įtakoja spiningo ilgis. Dabar pamirškime spininginių meškerykočių specializaciją ir pažiūrėkime apibendrintai.
Spiningo ilgis turi reikšmės jo jautrumui, tai labai svarbu, kai žvejojame smulkiais, lengvais masalais, gaudome vangias žuvis. Spiningaujant poperiais, džerkbaitais, stikbaitais ir kitais beliežuviais vobleriais – masalais, kurie neturi savo žaidimo braižo, reikia tik trumpo koto. Netgi žuvaujant su mums įprastais vobleriais, kuomet vilioklio darbas tiesiogiai priklauso nuo žvejo sugebėjimo jį valdyti, paprastai aukojamas užmetimo nuotolis dėl gero masalo žaidimo. Pabandykite tvičinguoti lengvą nedidelį voblerį 3,0 m kotu ir tuo įsitikinsite. Beje, toks spiningavimo būdas reikalauja nuolatinių judesių ranka, jos riešu, todėl trumpi spiningai šiuo atveju geri dar ir tuo, kad yra lengvesni už ilgus.
Tačiau ilgi spiningai turi savų privalumų, kurie irgi dažnai praverčia žvejyboje. Aš jau nekalbu apie galimybę toli nusviesti masalą, bet ilgas kotas daug geriau pakirs žuvį, kuomet ji bus toli nuo meškeriotojo. Esmė tame, kad pakelta spiningo viršūnė yra aukštai virš vandens ir ant jo kris tik nedidelė valo dalis. Beje, tai leis ir geriau valdyti nutolusį masalą apeinant pasitaikiusias pakeliui kliūtis.
Gaudydami trumpu spiningu nuo kranto prarandame daugiau vilioklių. Juos netgi atkabinti užkliuvus yra sunkiau, kadangi ilgu kotu už šiekštų užstrigusius masalus galime traukti statesniu, platesniu kampu, kartais – netgi stačiai.
Varginti žuvį taip pat geriau ilgu spiningu, bet iškyla sunkumų, kuomet ji priartėja prie žvejo kojų – nepatogu paimti laimikį ranka. Tas pats atsitinka ir spiningaujant iš valties.
Dar vienas pastebėjimas. Spiningo ilgis lemia ir jo kainą. Ilgas tokio pat modelio kotas bus brangesnis už trumpą, kadangi jį gaminant sunaudota daugiau anglies pluošto, jo yra ilgesnė rankena, daugiau žiedelių. Mano paskaičiavimais tie 30 cm koto kainą pakelia apie 10 proc.
Romualdas Žilinskas