Lydekos, tvičingas ir dideli vobleriai
Tęsdamas straipsnių ciklą apie didelių lydekų gaudymą tvičinguojant dideliais vobleriais, pavardysiu visą eilę modelių, kurie nėra nauji, juos galima vadinti „senosios kartos“ atstovais. Kita vertus, kas kaip skaičiuoja laiką, kadangi kone visi jie pasirodė maždaug prieš dešimtmetį.
Atvirai pasakius, tingiu naršyti po internetą, juolab jame irgi nerasčiau visos informacijos, tad gali būti, jog kai kurių iš straipsnyje minimų masalų nėra mūsų žūklės prekių parduotuvėse. Turiu omenyje, kad šiuo metu, nes dar keletą metų atgal jų buvo galima nusipirkti.
Patyrę spiningautojai šiuos voblerius veikiausiai išbandė, o pradedantieji tvičingautojai galės masalus įvertinti bent jau rašinyje, kuriame dalinuosi savo pastebėjimais.
Megabass Vision Oneten Magnum 130SP (1 pav.), kaip supratote iš pavadinimo, yra neutralaus plūdrumo vobleris. Išsilaiko jis 0,8–1,2 m gylyje, tai priklauso nuo masalo valdymo bei apkrovimo. Turiu omenyje metalinį pavadėlį.
Kadangi paprastai dideliems vobleriams naudoju maždaug pusantro jų kūno ilgio pavadį, tai neutralaus plūdrumo modeliai kitąsyk tampa labai lėtai skęstančiais tikrąja šia žodžio prasme. Bent jau šitas modelis.
Tad šio masalo skendimas yra pernelyg menkas, kad jį akivaizdžiai jausčiau, nes su Magnum žaidžiu pakankamai agresyviai, nedarau ilgų pauzių. Taip animuojamas modelis itin išraiškingai daro staigius posūkius į abi puses. Stabilią voblerio padėtį vandenyje padeda išlaikyti speciali viduje įstatyta metalinė plokštelė ir tam šratelių sistema, kuriai veikiant masalas papildomai vibruoja. 1 pav.
Naudojant fluorokarboninį pavadėlį, o jį renkuosi nuskaidrėjusiame vandenyje, Magnum išlaiko numatytą gylį netgi būdamas ramybės būsenoje.
Šį modelį galima priskirti prie lėtai skęstančių neutralaus plūdrumo voblerių, nes užmestas tartum sustingsta vandens paviršiuje ir tik po trumpos pauzės itin lėtai ima grimzti iki nurodyto gylio. Paskaičiavau, kad, tarkim, 1 m gelmę jis pasiekia tik per 20 s. Tai yra išties ilgas laiko tarpas.
Toks skendimas veikia ir masalo žaidimą – vobleris, darant neilgas pauzes, sukinėjasi praktiškai vienoje plokštumoje. Nors ir kalbėjau apie gana agresyvų valdymą, kuris tinka Magnum, visgi galima pasirinkti visiškai priešingą vedimo techniką ir masalą traukti trumpais „padrebinimais“. Tai itin provokuoja arti esančias vangias lydekas, kadangi tada pauzių metu masalas tarytum linguoja visu kūnu ir dar vibruoja dėl viduje įtaisytos šratelių sistemėlės. Anksčiau minėtas Magnum traukimas tinkamesnis norint išvilioti aktyvias aštriadantes iš gelmės.
Megabass Vision Oneten Magnum 130SP sveria 21 g, bet yra ir plaukiančioji šio voblerio versija. Pastarasis modelis keliais gramais lengvesnis, todėl jo žaidimas yra judresnis, tačiau apie jį jau reikėtų pasakoti iš naujo...
Irgi Megabass firmos vobleris X-140 World Challenge (2 pav.) lengvesnis už anksčiau minėtąjį masalą, nyra 0,5–1,0 m. Tai – plaukiantysis modelis, kurio plūdrumas, reikėtų pabrėžti, gana didelis. Kita vertus, tas greitas pakilimas į viršų yra ir savotiškas pliusas, kadangi tokiu viliokliu yra gerai gaudyti labai žolėtose ežerų vietose. Būtent pakilimo momentu ir sulaukiama daugiausiai lydekų kibimo. Beje, net ir vėlų rudenį ar žiemą ne visi vandens augalai apmiršta, tad turėkite tai omenyje.
Žaidimas šiuo vobleriu vyksta jau visiškai kitaip. Dabar reikalingi ilgi ir išraiškingi patraukimai, masalas, priklausomai nuo pauzių, dirba tam tikrame vandens tūryje. Kitaip nei Magnum, jis juda plastiškai, netgi jo viduje įtaisyta balansuojanti šratelių sistemėlė padeda masalui palyginti lėtokai, nors kartu ir pakankamai išraiškingai vartytis nuo šono ant šono. 2 pav.
Ten, kur yra „langų“ tarp žolių, galima naudoti netipinę traukimo techniką. Pradžioje vobleris vedamas jau aprašytu būdu, turint omenyje, kad kuo bus stipresnis ir ilgesnis timptelėjimas, tuo didesnį gylį masalas pasieks, su labai trumpomis pauzėmis. O „lange“ daroma ilga pauzė, paprastai būtent tuo metu lydeka vilioklį ir atakuoja.
Šis vobleris yra didelis ir sveria tik 19,5 g, bet ištęstas korpusas bei vidiniai balansyriniai šrateliai leidžia Challenge užmesti pakankamai toli. Beje, metimo metu jis labai retai savo kabliukais „persimeta“ per pavadėlį.
Šį masalą labiau rekomenduočiau naudoti šiltesniuoju metų laiku. Būčiau jo net neminėjęs, tačiau pasitaiko, kad Challenge kartais „iššauna“ ir labai šaltame vandenyje, kas dabar mums aktualu.
Nors ir žadėjau pakalbėti apie 12–14 cm dydžio tvičinguoti skirtus voblerius, visgi pastarasis modelis, nors ir labai nedaug, bet iškrenta iš bendro konteksto, nes yra net 15 cm dydžio. Turiu omenyje ZipBaits ZBL System Minnow 15HD-F (3 pav.). Tiesa, siūlomi ir 11, 12, 14 cm dydžio tokie pat modeliai, bet norėčiau paminėti būtent šitą, kurio svoris – 37,5 g, nyra jis 0,5–1,0 m.
Nežiūrint didelių gabaritų, šio voblerio žaidimas bus labai subalansuotas, t. y. jis dirbs net ir traukiant ne itin patyrusiam tvičinguotojui pakankamai stabiliai, nors kartu ir vangiai. Reikėtų pabrėžti, kad beveik nejuntamas ir tvičinginiams japoniškiems vobleriams būdingas „drebuliukas“ – papildoma vidinių šratelių vibracija. Todėl jį galima drąsiai vadinti vėlyvo rudens masalu.
Nors kai kam toks jo žaidimas gali atrodyti pernelyg statiškas, tačiau tik ne lydekoms, kurios šaltame vandenyje kitąsyk kaip tik ir nori tokių vilioklio judesių. Kyla į viršų ZBL System Minnow 15HD-F vidutiniu greičiu – nepavadinčiau jo nei lėtai, nei greitai kylančiu. Šiaip jau yra gana paprastas naudojimo atžvilgiu, nes turint atitinkamą kotą juo nesunku žaisti, juolab, kaip minėjau, netgi tiems, kurie dar nėra pratę tvičinguoti.
Geriausiai traukti šį modelį trumpais ir stipriais judesiais, nes kitu atveju jis gali prarasti „gyvatėlės“ plaukimo trajektoriją ir pasiduoti į kurį nors vieną šoną.
O.S.P Rudra Asura 130SP (4 pav.) veikiausiai jau tapo tvičinguotojų klasika. Priminsiu, kad vobleris sveria 20 g, nyra į 0,6–1,8 m gylį. Nyra, kaip matote, šis neutralaus plūdrumo modelis pakankamai giliai. Pridėsiu, kad ir labai greitai, statiškoje padėtyje būna pasviręs nosimi žemyn.
Traukti Rudra derėtų gana stipriais išraiškingais judesiais, daryti ilgokas pauzes. Įdomu tai, kad nors pats vobleris ir dirba palyginti nedideliame diapazone, stipriai trūktelėjus netgi pavirsta ant šono parodydamas pilvą, bet tai lydekoms patinka. Galbūt svarbiausia visgi yra vidinė konstrukcija, kadangi, kitaip nei daugelis tvičinginių voblerių, Rudra, darant pauzes, kelis sykius smarkokai suvibruoja apie savo ašį.
Vertėtų paminėti ir plaukiančiąją šio modelio versiją. Pastarasis modelis sveria 17 g, neria nuo 20 cm iki 1 m. Tai jau gerokai judresnis masalas, turi vidutinį plūdrumą ir vienu šrateliu vidinėje sistemoje mažiau. Būtent tas šratelis ir padaro voblerį visiškai kitokios kategorijos.
Yra dar ir 19,5 g svorio labai lėtai kylantis (plaukiantysis, suprantama) Rudra modelis, taip pat ir dirbantis 2,0–3,0 m gylyje 22 g skęstantysis modelis. Nesvarbu, kokia bebūtų plūdrumo versija, bet šis vobleris turi vieną esminį privalumą – juo itin retai domisi mažos lydekos. Kodėl – sunku pasakyti.
Giliausiai neriantis iš mano minimų tvičinguoti skirtų didelių voblerių būtų Deps Balisong Minnow 130SP (5 pav.). Tai irgi pakankamai gerai mūsų spiningautojams žinomas, gana populiarus masalas, jo svoris yra 24,8 g, panirimo gylis – 1,3–2,0 m. 5 pav.
Vienas šio modelio esminių pliusų – lėtas skendimas. Kitas ne mažiau efektyvus dalykas – viduje įtaisytas stambokas šratas, kuris verčia vilioklį staigiai keisti plaukimo kryptį ir suteikia gerai juntamus papildomus virpesius. Labai universaliai valdomas, kadangi jį galima traukti ilgais trūktelėjimais, taip pat ir trumpais savotiškais šuoliukais, tuo pat metu masalas dar ir vartosi nuo šono ant šono. Beje, dėl šitokių savybių tai yra vienas geresnių upėse tinkamų tvičinguoti masalų.
Balisong lydekas išprovokuoja itin įnirtingai pulti, paprastai jos šį masalą griebia labai godžiai. Geras gundant tiek aktyvias, tiek ir pasyvias aštriadantes įvairiais metų laikais.
Yra ir plaukiančioji Balisong versija, kuri panyra maždaug iki 0,5 m. Pastarasis modelis ne toks universalus, paprastai traukiamas greitais trumpais rankų mostais darant nedideles pauzes.
Illex Mag Squad 128 SP (6 pav.) būtų pats mažiausias iš visų aprašytų tvičinginių voblerių. Tai yra lėtai skęstantis neutralaus plūdrumo modelis, kuris sveria 21 g ir nyra nuo 0,5 iki 1,5 m gylio. Įdomu tai, kad šiuo vobleriu vėlai rudenį esu pakankamai sėkmingai velkiavęs ir jį Nemune griebdavo ne tik lydekos, bet ir stambūs ešeriai bei sterkai. Tačiau dabar kalbu apie tvičingavimą. 6 pav.
Tvičinguojant Mag Squad yra, jei taip galima pasakyti, labai paslankus masalas. Rekomenduočiau juo žaisti agresyvokai – trūktelėtas Illex Mag Squad skleidžia itin stiprią vibraciją, tai galima matyti iš jo tankaus virpėjimo ir staigių kampuotų judesių. Pauzių metu vibracija juntama dar ilgą laiką, tad jas galima daryti ir ilgesnes. Dažniausiai lydekos šį vilioklį atakuoja būtent pauzių metu.
Tiesą sakant, esu išbandęs daug tvičingavimui tinkamų įvairių Illex (arba Jackall, firmos pavadinimas priklauso ir nuo tiekėjo) voblerių. Tai būtų Illex DD Arnaud 100 SP, Illex Arnaud 100 F, Illex Rerange 110 SP, Illex Squad Minnow 95 SP ir net Illex DD Squirrel 67 SP – visi jie buvo puikūs, nors savo savybėmis ir nepanašūs. Galbūt siejo juos ta pabrėžtina savybė, kad buvo pakankamai lengvai valdomi. Bet nepasakosiu apie juos dėl paprastos priežasties – straipsnis yra juk apie pačius didžiausius tvičingavimui skirtus modelius.
Golden Mean vobleris MoonStruck 135SP (7 pav.) pradėtas gaminti 2015 m., tad būtų bene „jauniausias“ iš visų paminėtų masalų. Sveria šis modelis 25 g, neria 1,0–1,3 m. 7 pav.
Traukiamas jis stipriais mostais, kad plačiai nukryptų nuo vertikalės – manding, kad būtent tada atsiskleidžia geriausios šito vilioklio savybės. Patį masalą priskirčiau prie vidutiniškai agresyvių, jis man kažkuo primena Balisong voblerį, tačiau yra „plastiškesnis“. Kaip ir visuose tokio tipo tvičinginiuose vobleriuose, MoonStruck turi specialią stabilizavimo plokštelę (ji įtaisyta papilvėje), taip pat ir užmetimą gerinančią bei virpesius padidinančią vidinių šratelių sistemėlę.
Veikiausiai galėčiau dar padidinti vėlyvam rudeniui, o ir apskritai tvičingavimui tinkamų didelių voblerių sąrašą, pereiti prie naujesnių modelių, bet gal pakaks. Juk patys matote – kuo toliau, tuo masalų aprašymai darosi trumpesni – pavargstu tarsi žvejodamas...
Romualdas Žilinskas