Trys labai panašūs
Jau senokai rašiau apie velkiavimą. Tiesą sakant, ir velkiauju dabar rečiau, nes savame stiliuje paprastai kelis sezonus labiau koncentruojuosi į kai kuriuos konkrečius žūklės būdus ir konkrečių žuvų gaudymą. Na, o kad visai nepamirščiau tos žvejybos subtilybių, vis tik retsykiais pabandau laimę.
Kita vertus, dabar gerokai pakilęs ir nebūdingai šiam metų laikui vėsus upių vanduo tiesiog verčia ieškoti alternatyvių žvejybų, kurių viena perspektyvesnių būtų velkiavimas. Nebūtinai upėse, nes po liūčių paviršiumi plaukiantis visoks šlamštas smarkiai trukdo tokiam žuvų gaudymui, puikiai tam tinka ežerai arba netoliese esančios Kauno marios. Tačiau netgi tose pačiose upėse užsitęsęs lietus jau gerokai pravalė priekrantes ir pastaruoju metu netgi pakilęs vandens srautas daug švaresnis nei buvo prieš mėnesį ar anksčiau.
Tačiau švaresnis vanduo nereiškia, kad yra skaidresnis, o tai irgi turi tam tikrų niuansų pasirenkant masalus. Juk elementaru – žuvys prasčiau regi, tad reikalingi gerokai agresyvesni masalai. Mūsų spiningautojų „madingas“ pasirinkimas minnow modeliams šįsyk yra jų didžiausia bėda, nes pastarieji vobleriai tokiomis sąlygomis gali būti kibūs nebent juos agresyviai tvičinguojant arba pasirinkant modelius su specifiniais liežuvėliais, kūno forma (geriau lengvesnius, plūdresnius), kas irgi jiems suteikia agresyvumo.
Beje, labai gerų rezultatų atneša vibai, ratlinai, sukriukės, plačios ir didokos vartiklės, cikados, tačiau minėti masalai nėra tame pačiame populiarumo lygmenyje kaip vobleriai ir guminukai. Sukriukės, vartiklės labiau mėgstamos vyresnių žvejų, o vibai, ratlinai, cikados, mano galva, pas mus – dar tik pradinėje įsisavinimo stadijoje.
Šįsyk nepasakosiu apie velkiavimo techniką, bet parekomenduosiu konkrečius voblerius – vienus jų dauguma velkiautojų pažįsta, kitais, garantuoju, žvejojo tikrai ne visi. Aš du iš žemiau minėtų modelių puikiai žinau jau bent porą dešimtmečių, tad galėčiau rašyti ištisus traktatus su spalvingais pavyzdžiais ir įvairiomis istorijomis, bet pasielgsiu kitaip – bandysiu esmę dėstyti koncentruotai. Pradžioje – trumpai apie tuos masalus gaminančią įmonę.
JAV esanti Bandit firma yra viena iš gerai žinomų voblerių gamintojų. Įmonė pradėjo savo veiklą 1976 metais Misisipės valstijoje. Nuo pat pradžių bendrovės tikslas buvo kurti kokybiškus ir kuo elementariau naudojamus masalus, kurie būtų patikimi įvairiomis žūklės sąlygomis. Gamintojas greitai išpopuliarėjo tarp spiningautojų, nes jų masalai pasižymėjo kibumu ir, kas galbūt svarbiausia, prieinama kaina. Dabar reklamose mes rašytume: geru kainos ir kokybės santykiu.
O kibumą šie vobleriai įgavo konstruojant ir testuojant praktikuojančių žvejų, kurie puikiai supranta, ko reikia plėšrūnų žūklėje. Aišku, Amerika – ne Europa, bet neretai iš ten atkeliavę masalai „prilimpa“ ir mūsų žuvims. Žodžiu, sėdo Misisipės kaubojai ant arklių ir pasileido per pasaulines prerijas platindami savo produkciją...
Ilgai ar trumpai jodinėjo – nėra taip svarbu, bet galop susirado į save panašius ir dabar Bandit yra dalis didesnės Pradco Outdoor Brands grupės, kuriai priklauso ir kiti gerai žinomi gamintojai, tokie kaip Rebel, Heddon, Bomber, Yum ir panašiai. Tačiau tai niekaip nesumažino Bandit masalų savitumo – jų vobleriai išliko tokie pat veiksmingi ir populiarūs tarp žvejų kaip anksčiau.
Bandit B-Shad
Bandit B-Shad, kaip praktiškai visi Bandit masalai, yra plaukiantis vobleris, kurio dydis – 8,9 cm, o svoris – 9,45 g. Nurodytas gamintojo panirimo gylis svyruoja nuo 2,44 iki 4,27 m. Spiningaujant nuo kranto ar iš valties šis modelis neria apie 2,5–3,0 m gylyje. Velkiaujant prieš srovę pasiekia ar net viršija deklaruojamą ribą (~4,5 m), o traukiant pasroviui ir išleidus ilgesnę valo atkarpą, neria dar giliau – tai vienas iš pagrindinių šio modelio privalumų žvejojant gilesniuose telkiniuose.
Noriu pasakyti, kad tai velkiavimo „universalas“ (būkim teisingi – aerodinaminės šio voblerio savybės prastos, tad spiningauti tiks tik išskirtinėmis sąlygomis), kadangi pagal visas minėtas gylių variacijas juo galima puikiausiai trolinguoti ir Nemuno vidurupyje, ir ežeruose, ir Kauno mariose. Beje, aš taip ir darau.
Masalo plūdrumas subalansuotas taip, kad vobleris greitai pasiektų darbinį gylį, tačiau prireikus lėtai iškiltų. Kaip supratote, tai leidžia efektyviai valdyti Bandit B-Shad traukimo metu. Ir tai vėlgi yra universalumo požymis.
Šio modelio liežuvėlis ilgas, platus, tiesios formos, kas būdinga giliai neriančiam minnow tipo vobleriui. Būtent tokia forma leidžia masalui greitai pasiekti reikiamą gylį, ilgiau jame išsilaikyti, išlaikant stabilų judėjimą net esant stipresnei srovei ar velkiaujant kiek didesniu greičiu.
Tokie liežuvėliai nesuteikia „laužytos“ animacijos – judesiai išlieka monotoniški, bet vis tiek sukelia stiprius ir gerai juntamus žuvų šonine linija virpesius – spiningo viršūnėlė traukiant masalą tai labai aiškiai parodo. Bandit B-Shad animaciją priskirčiau prie didesnio nei vidutinio intensyvumo – kaip jau sakiau, judesio amplitudė nėra plati, bet judesio dažnis – pakankamai aukštas.
Dėl to šis vobleris ypač tinkamas sterkams, lydekoms, stambiems ešeriams. Pastarieji plėšrūnai Kauno mariose jį labai mėgsta ir jei jau čiumpa, paprastai pakliūva tikrai normalių gabaritų. Negaliu tiksliai pasakyti, kiek šis modelis turi spalvinių variacijų, nes jų kiekis priklauso nuo rinkos (Amerikai, Europai, Azijai gaminamas skirtingas voblerių skaičius su nevienodomis spalvinėmis variacijomis), bet apie 30 skirtingų modelių veikiausiai surastume.
Bandit Generator
Mažai bandytas vobleris, kadangi keturių ar penkių žūklių tikrai nepakako normaliam testavimui. Priežastis paprasta – tai yra „naujiena“, nors gal tik pas mus, nesigilinau. Veikiausiai gerokai daugiau apie šitą modelį galėtų papasakoti Gintaras Nauckūnas. Kadangi bičiulis vis kalba „aplinkui“ (jis net man išsyk ne viską pasako) susidariau įspūdį, kad modelis yra kibus.
Kaip teigia gamintojai: „Bandit Generator – tikras giluminės velkiavimo žūklės darbininkas“. Jo ilgis – 11,9 cm, svoris – kiek daugiau nei 20 gramų (tiksliai – 20,27 g), o panirimo gylis realybėje gali siekti net 8 metrus ar daugiau, priklausomai nuo valo storio, išleidimo ilgio ir srovės stiprumo. Gamintojas nurodo ir 3,7–4,2 m ribą, bet tai – tik minimali darbinė zona, o jei tiksliau – šis skaičius apibrėžia panirimo gylį spiningaujant, nes žvejojant velke įmanoma pasiekti 8,20 m ir net didesnį gylį.
Žiūrint mano akimis, šis modelis skirtas išimtinai velkiavimui – užmesti tokį masalą spiningu sudėtinga. Vobleris su ilgu liežuvėliu, didelis, gana sunkus, traukiamas smarkiai priešinasi, tad reikia atitinkamų įrankių. Žodžiu, jo paskirtis aiški – vilkti paskui valtį ir būtent tuomet jis parodo visus savo privalumus. Vienas jų – stabiliai laikosi savo darbinio gylio ir išlaiko pastovius, plačius, agresyvius judesius.
Šio voblerio liežuvėlis, kaip jau sakiau, yra ilgas, klasikinės išplatėjusios į priekį formos, šiek tiek palinkęs žemyn, dėl ko padeda išlaikyti stabilią masalo horizontalę. Iš pirmo žvilgsnio (arba paveikslėliuose) jis panašus į Bandit B-Shad voblerio liežuvėlį, tačiau išties yra kitokios formos, kas, suprantama, įtakoja ir kitokią animaciją.
Panašiai kaip ir kiti Bandit vobleriai, šis modelis puikiai dirba plukdomas tiek prieš srovę, tiek pasroviui, tačiau būtent traukiant pasroviui Generatorius neria giliausiai ir labiausiai tinka situacijoms, kai žuvis laikosi labai giliai prie dugno. Veikiausiai nustebsite, kad kalbu apie srovę, nes mūsų upėse tokių gelmių sunku rasti. Bet, tarkim, Kauno mariose tėkmė ir yra stipriausia ten, kur didžiausia gelmė – užlieto Nemuno vagoje.
Spalvinių variantų surastume 13 (bent jau tiek skirta mūsų žvejams), tad pasirinkimas gal ir ne pats didžiausias, bet vis tiek pakankamai platus – tikrai atsirinksite, kurie modeliai geriausi skaidriame ar drumstame vandenyje, plieskiant saulei ar apniukus. Nors, jei atvirai, spalviniai variantai truputį šokiruos, prie tokių nesame pratę. Tačiau taip apipavidalinti šiuos voblerius yra svari priežastis.
Bandit Generator aprašuose nurodyta, kad prioritetinis laimikis žuvaujant šiuo masalu yra sterkai. Ir tai nenuostabu, nes masalo priekinėje dalyje padaryta speciali kiaurymė švieselei įtvirtinti, o šviečiantis masalas tamsiu paros metu arba drumstame vandenyje, kurį taip mėgsta sterkai, gali tapti lemiamu kibimo faktoriumi.
Komplekte rasite dvi švieseles, kiekviena jų šviečia ne mažiau nei 10 valandų. Jos nėra kažkokios ypatingos, tokių būna pirkti ir pas mus, svarbu pasirinkti tinkamus švieselių dydžius.
Bandit Walleye Deep
Bandit Walleye Deep – klasikinis trolinginis vobleris, orientuotas sterkų žūklei, tačiau puikiai tinkamas ir lydekoms ar šamams. Veikiausiai nesuklysiu pasakęs, kad šis plaukiantis modelis yra ankstyvesnė Bandit Generator versija, jo dydis irgi 11,9 cm, tačiau masalas sveria mažiau – 17,72 g. Kaip supratote, jis irgi skirtas išimtinai velkiavimui – dėl savo dydžio ir konstrukcijos nebus tinkamas spiningauti.
Gamintojo deklaruojamas maksimalus panirimo gylis yra apie 8 m. Realiai traukiant prieš srovę vobleris paneria iki 6–7 m, o pasroviui, išleidus ilgesnį valą, gali pasiekti ir didesnį nei 8 m gylį. Net ir esant stipriai tėkmei masalas išlaiko stabilią darbinę trajektoriją, nežaidžia padrikai, nesiblaško, nedaro nereikalingų šoninių judesių ir nesukelia disbalanso.
Dirbdamas vobleris vibruoja aktyviau nei prieš tai minėtas kone identiškas Bandit Generator dėl vienos esminės priežasties – yra lengvesnis, jo judesiai ritmingi, modelis puikiai išlaiko pusiausvyrą visame traukimo ruože. Įdomu tai, jog abiejų voblerių panirimo gylis dėl to nekinta, kaip deklaruoja gamintojai – gaudant spiningu jis pasiekia 3,66–4,23 gylio ribas. Tačiau, kaip ir minėjau prieš tai, tokio tipo voblerius pas mus vargu ar kas mėtytų spiningu.
Dėl ypatingos formos liežuvėlio (platėjantis, palenktas žemyn) jis labai greitai pasiekia reikiamą gylį ir jį patikimai išlaiko, todėl tinka tiek ieškant žuvų virš tvenkinio vagos, tiek tikslingai žvejojant tam tikroje gelmėje, tarkim, traukiant masalą palei ežero duobės šlaitus.
Beje, greitas panirimas turi vieną esminį bruožą – masalą vedant paskui valtį įmanoma apgaudyti labai riboto dydžio zonas, kur gelmė staiga padidėja, kas gerai žvejojant sąlyginai mažuose, bet pakankamai giliuose ežeruose ir tvenkiniuose.
Bandit Walleye Deep gaminamas daugiau kaip 30 skirtingų spalvinių variantų – tiek natūralių, tiek labiau „egzotiškų“, todėl masalą galima pritaikyti įvairioms žūklės sąlygoms. Spalvinės variacijos nuolat atnaujinamos, kas turi savų pliusų ir minusų – galima rasti naujų kibių modelių, tačiau išimami iš gamybos kadaise gerai užsirekomendavę masalai.
Romualdas Žilinskas