Kaip parinkti ritę plūdinei meškerei?
Vasarą, turbūt, daugiausiai meškeriotojų gaudo žuvis plūdinėmis meškerėmis. Tad daug kam svarbu žinoti, kaip tinkamai paruošti klasikinę plūdinę meškerę? Vienas esminių plūdinės meškerės elementų – ritė. Kokia ji turi būti? Pirmiausia reikia aiškiai nustatyti sau, kiek ir kokio skersmens valo reikės vynioti ant ritės būgnelio, kad įrankis visiškai atitiktų meškeriotojo pasirinktos žūklavietės sąlygas bei gaudomų žuvų dydį?
Nuo atsakymo į aukščiau iškeltą klausimą, priklauso, kokio tipo ir kokio dydžio ritę reikės pasirinkti. Ritės dydis priklauso nuo valo būgnelio talpos. Ant kiekvienos ritės valo būgnelio gamintojai paprastai užrašo labai svarbią informaciją, nurodančią, kiek atitinkamo skersmens valo jame telpa. Štai užrašas "150/0,18" reiškia, kad ant šios ritės būgnelio galima susukti 150 metrų 0,18 mm skersmens valo. Ši informacija meškeriotojui labai praverčia, nes jis žino, kad, suvyniojus nurodytą valo kiekį, ritės būgnelis bus gija užpildytas iki briaunų, o tai reiškia, jog įrankis bus paruoštas masalą lengvai ir tiksliai užmesti reikiamą atstumą.
Svarbu yra ne vien žinoti, kiek valo telpa ritės būgnelyje, bet ir numanyti, kokios valo atsargos prireiks, meškeriojant konkrečiu būdu kurios nors rūšies žuvis. Meškeriojimo ričių su ypač talpiais valo būgneliais reikia ne tik jūrinės žūklės mėgėjams, karpių meškeriotojams ir spiningininkams, bet ir plūdininkams, kurie meškerioja tolimojo užmetimo „match“ tipo meškerėmis. Ritėje turi tilpti ne mažiau nei 100 m 0,16-0,22 mm skersmens valo. Tai priklauso nuo žūklavietės gylio arba atstumo, kurį reikia užmesti masalą, bei gaudomų žuvų stambumo.
Kadangi plūdinėms meškerėms naudojami gana ploni valai (0,12-0,22 mm skersmens), kai užkimba stambi žuvis, ji gali nutraukti tokį plauką, todėl ritė būtinai privalo turėti patikimą valo nuslydimo mechanizmą, liaudiškai vadinamą terkšle. Valo nuslydimo mechanizmas taip pramintas todėl, kad turi garsinį signalizatorių, kuris zyzia, kai valas vyniojasi nuo būgnelio. Svarbu, kad ritės valo nuslydimo mechanizmas būtų reguliuojamas ypač laipsniškai, nes kartais, galynėjantis su stambiu karšiu ar lynu, keli gramai terkšlės užveržimo pertekliaus gali kainuoti stambų trofėjų, nes valas neatlaikys perkrovos. Tokiu techniškai tinkamu valo nuslydimo mechanizmu pasižymi ritė Salmo Elite Bolognese 8. Tai irgi labai svarbu meškeriojant plonais valais, nes jie greičiau dėvisi.
Kai meškeriojama plonu valu, gali atsitikti taip, kad užkibusi stambi žuvis išvynios visą valo atsargą, kol ją pavyks nuilsinti. Tad patartina ant būgnelio užvynioti ne mažesnę kaip 150 m valo atsargą. Labai svarbu, kad valas ritėje būtų vientisas, o ne sudurstytas iš atkarpų. Mazgeliai kliudo užmesti masalą, nes jie kliūva, užmetant masalą, už nusivyniojančios nuo būgnelio valo gijos ir ne tik stabdo valo slydimą, bet ir gali visiškai jį užkirsti. Tačiau blogiausia, kad jie kelia tiesioginį pavojų žūklės sėkmei, nes mazgeliai gali neišlaikyti apkrovų, kurias patiria valas, kai grumiamasi su užkibusia žuvimi. Suprantama, jog, meškeriojant plonais valais, į standartinį ritės būgnelį teks suvynioti kelis šimtus metrų valo, kad jis būtų vientisas. Todėl match tipo plūdinėms specialiai gaminamos ritės su „sekliais“ būgneliais, kurie talpina protingą kiekį plono valo ir užtikrina gerą užmetimo kokybę. Kai parinktas tinkamas ritės modelis, reikia įsitikinti, kokiu greičiu ji vynioja valą. Ši charakteristika žymima abreviatūra, išreiškiančia santykį, pvz., 5,1:1. Toks santykis rodo mažiausią pageidautiną tolimojo užmetimo meškerei skirtos ritės valo vyniojimo greitį. Specialios ritės - greitesnės, o jų valo vyniojimo greitis siekia 6,2:1. Pagaminta net tokių modelių, kurių greitis siekia 7,2:1. Tokių modelių galima rasti „Daiwa“ ir „Salmo“ ričių kolekcijose.
Salmo.lt info