Šuoliukų ir pauzių kaita

Šuoliukų ir pauzių kaita

Pastaruoju metu nerasi mūsų krašte spiningininko, kuris netvičinguotų, tačiau daugelis neįsigilina į šio stiliaus esmę arba, kitaip tariant, tvičinguoja kaip pakliuvo ir kuo pakliuvo. Esmė tame, kad tvičingavimui kaip ir visiems kitems stiliams sukurtas gana specialių įrankių spektras. Koks jis?

Tvičingo šifras


Kadangi teigiama, jog tvičingo stilius – ypač veiksmingas instrumentas gaudyti įvairias plėšriąsias žuvis, tai pirmiausia reikia pažymėti, jog šis stilius mūsų krašto sąlygomis veiksmingas vilioti tas plėšrūnes, kurios grobio tyko pasalose. Vadinasi, lydekas. Nors idealiai tiksliai suformuluoto tvičingo apibrėžimo lyg ir neturime, tačiau jis prieš porą metų pakankamai išsamiai buvo apibrėžtas „Meškeriotojo“ žurnale spausdintame straipsnyje, kur sakoma, jog, matyt, neįmanoma įsprausti į sausų terminų rėmus tai, kas gali būti lyginama su muzikanto virtuoziškumu atliekant sudėtingą kūrinį, todėl tvičingą teisingiausia vadinti individualiu spiningininko susikurtu masalų plukdymo stiliumi, susidedančiu iš įvairiausių masalų truktelėjimų, šuolių serijų, pauzių, kurių metu masalas grimzta, kyla į paviršių arba pakimba vandens storymėje.

Tvičingavimui galima panaudoti nemažą dalį spiningo masalų, tačiau iš esmės jam geriausiai tinka minnow ir shad vobleriai, stick bait, swimbait, jerk bait masalai. Rečiau tvičingavimui naudojami crank, poper, slim tipo vobleriai. Tvičingavimui rekomenduojama naudoti tik šiam spiningavimo stiliui sukurtus voblerius, tačiau galima panaudoti ir laikomus universaliais, o štai tvičingo įrankių kitais nepakeisi, jei nori tvičinguoti tinkamai. Kitaip tariant, įrankiai – tvičingavimo pagrindas. Pirmiausia, tai liečia spiningą.


Salmo Elite X-Twitch spiningai
Tvičingavimui sukurtas spiningas Salmo Elite X-Twitch pasižymi reikiamu atsparumu tvirtumu, kuris būtinas plukdyti šiam spiningavimo stiliui masalus

Tvičingo spiningas


Kartais tenka išgirsti nuomonių, kad tvičingavimui skirti tik ypač stangrūs spiningai ir kad tokių įrankių klasė prasideda nuo testo 10-40 g ribos, o liaunesni spiningai šiam stiliui netinka. Ši nuomonė teisinga tik ultralight klasės įrankių atžvilgiu, o light klasė – visai tinkama tvičingavimui. Tad  spiningai, kurių testas 8-17 g, jau gali būti priskiriami prie tvičingo įrankių, jei pasižymi reikiamomis savybėmis. Kiekvienai masalų svorio kategorijai yra skirtas atitinkamos klasės spiningas ir tvičinguoti 20-40 g testą atitinkančiu spiningu, jei naudojami dešimtgraminiai masalai ne tik nekomfortiška, bet ir neproduktyvumu.

Salmo Elite X-Twitch ritė
Kaip ir specialus spiningas Salmo Elite X-Twitch ritė, pritaikyta atlaikyti nemažas tvičingavimo metu patiriamas apkrovas

Tas pats pasakytina ir apie rites, nors jos kelis kart universalesnės. Parenkant ritę, pirmiausia atsižvelgiama į ritės masę ir jos gebėjimą deramai atlaikyti momentines apkrovas, gana greitai išklibinančias tvičingavimui nepritaikytų ričių ašis. Na, o kokiomis savybėmis turi pasižymėti tvičingavimui skirtas spiningas?

Pirma, charakteristika – ilgis. Tvičingavimui skirti spiningai – gana trumpi:  2,40 m ilgis – galutinė riba. Tokio ilgio spiningai daugiausiai naudojami tvičingavimui didelėje gelmėje, o štai standartinėse akvatorijose, kur gelmė siekia 2-4 m, tinkamiausi   1,80-2,10 m spiningai. Tvičingo spiningo ilgį lemia tai, kad visada tvičinguojama stovint, o spiningo viršūnėlė būtinai nukreipta į vandens paviršių. Tad tikra to žodžio prasme, spiningą reikia rinktis pagal ūgį.

Antra, valo žiedai: mažiausiai trečdalis viršutinės spiningo dalies turi būti apsodinda žiedais be kojelių, kad valas nesiplaktų didelio skersmens žieduose, kai atliekama serija truktelėjimų. Trečia, rankena. Tvičingavimui skirtų spiningų rankenos dažniausiai yra vadinamojo inovatyvaus stiliaus, tai yra dalis drūtgalio – atvira. Toks įrankis pasižymi geresniu balansu ir lengviau valdomas.


Salmo Elite X-Twitch valas
Specialiai žalia spalva nudažytas Salmo X-Twitch pintas valas atitinka tvičingavimui reikalingą kategoriją

Naudinga informacija


Norėdami kryptingai tvičinguoti įvairiose sąlygose ir įvairiais masalais, su vienu spiningu neišsiversite. Teks susikomplektuoti keletą variantų, o tam teks sugaišti nemažai laiko, vartant įvairius katalogus. Todėl logiška, kad gamintojai, norėdami palengvinti spiningininkams gyvenimą, pateikia specialiai tvičingavimui skirtų įrankių serijas ir jas įvardija. Šiuo aspektu įdomi, turbūt, lengviausiai mūsų spiningininkams prieinama „Salmo“ tvičingavimui skirtų įrankių kolekcija. Didelis jos privalumas, kad „Salmo“ tvičingavimo įrankių kolekcija – visapusiška, tai yra, joje pristatyti ne tik spiningų meškerykočiai, bet ir ritės bei valai.

Serija vadinasi Salmo Elite X-Twitch. Jos gamoje – 7 spiningai, Serija pasideda spiningu, kuriuo plukdomi 3-15 g masalai ir baigiasi spiningu, kurio testas 10-40 g. Šis diapazonas atspindi dažniausiai mūsų krašte spiningininkų naudojamų masalų masės spektrą.Spiningų ilgis – optimalus: nuo 1,80 m iki 2,32 m. Spiningai  pasižymi subalansuotu stangrumu, užtikrinančiu ir tinkamą masalų plukdymą, ir savybes, reikalingas suvaldyti ir ištraukti užkibusį laimikį. Spiningai Salmo Elite X-Twitch pagaminti iš aukštos kokybės anglies pluošto IM8, todėl pasižymi pukiomis rezonansinėmis savybėmis. Įrankius galima naudoti ir spininguojant pintu valu – Low Profile ir Anti Tiangle valo žiedai pritaikyti spiningavimui pintu valu ir atsparūs jo poveikiui. Vienas modelis Salmo Elite X-Twitch  18 pritaikytas multiplikacinei ritei.

Minėti spiningai puikiai derinasi su Salmo Elite X-Twitch ritėmis, kurios gaminamos 190, 230 ir 250 g masės. Lengviausias modelis trumpiausiems spiningams, o sunkiausias – 2,32 m siekiantiems modeliams. Ritės – greitaeigės, tad lengva reikalui esant, suvynioti valo perteklių, be to, jos talpina reikalingą valo atsargą. Ritėse įmontuota po 7 guolius, užtikrinančius sklandžią jų eigą (guoliai – ilgaamžiai, padengyi chromu) bei labai patikimą momentinį stabdį. Ričių valo būgnelių briaunos padengtos titano nitridu, kad sumažėtų valo trintis. Ritės rankenėlė nutekinta iš monolitinio metalo ruošinio, su maloniu liesti antgaliu.

Prie šių ričių puikiai dera iš unikalaus pluošto Spectra pagamintas valas Salmo X-Twitch Braided Line, pasižymintis atsparumu trinčiai, gluotnia paviršiaus danga, be jis – žalios spalvos, kad būtų mažiau pastebimas spininguojant augalija apaugusio dugno fone, o būtent tokios sąlygos –tvičingavimui geriausiai tinkančiuose vandens telkinių plotuose.

Viktoras Armalis
2015-06-15

Atgal     Spausdinti