Salmo Pole: vieno mosto meškerė

Salmo Pole: vieno mosto meškerė

Pats paprasčiausias žuvų gaudymo įrankis – plūdinė be ritės, tačiau taip tik atrodo, kad meškerikotis, valas, plūdė, svarelis ir kabliukas visiškai nesudėtingas derinys.  Vienu tiksliu mostu užmesti masalą, o kitu, nepraėjus nė minutei, ištraukti užkibusią žuvį anaiptol ne toks paprastas dalykas, jei ta meškerė septynių metrų ilgio, bet ne vienas meškeriotojas žavisi tokia žūkle, nes ji dažnai būna labai ekspresyvi ir efektyvi.

Pirmasis įrankis


Kad ir kokių aukštumų savo karjeroje būna pasiekęs meškeriotojas, tačiau dažniausiai ją pradeda su ta minėta paprasta plūdine, kuri meškeriojimo reikmenų kataloguose vadinama terminu „pole“, kur nors ant nedidelio tvenkinio liepto. Su kokia specifika jis susiduria? Pirma, valo ilgis visada vienodas, antra, būtent tai sąlygoja, kad meškeriojama visada toje pačioje distancijoje. Suprantama, kad kibimo taškas gali būti visai šalia kranto, o gali ir už dešimties metrų nuo kranto, todėl šiuolaikinių plūdinių be ritės ilgis svyruoja nuo 1,50 m iki 14 m. Na, o meškeriotojas turi jų rinkinį ir renkasi reikalingo ilgio meškerikotį, atitinkantį žūklės sąlygas. Kuo ypatinga šiuolaikinė plūdinė be ritės, vadinama visiškai neišraiškingu terminu Pole, kad suaugę dėdės negali išsiskirti su tokiu paprastu įrankiu, turėdami galimybę įsigyti ką tik įsigeidę?

Klasikos žavesys


Vienas labiausiai patyrusių mūsų krašto meškeriotojų Steponas Pučinskas kartą yra pasakęs, jog Pole tipo plūdinių žavesys – būtent jų nesudėtinga sąranga. Išvykai ant liepto pakanka kuprinės-kėdutės, kurios kišenėje – masalinės ir verpstės su užvyniotomis plūdinės sąrangos komponuotėmis, bei vienos universaliausios – 5 m ilgio meškerės. Meškeriojimui pasirengiama per kelias minutes. Į konektorių įveriama meškerės sąrangos komponuotės gale esanti kilpelė ir nuvyniojama nuo verpstės likusi dalis. Tada išskleidžiama pati meškerė ir, užvėrus ant kabliuko masalą bei patogiai įsitaisius ant kėdutės, galima pradėti meškerioti, o jei dar turite su savimi atsinešto ir jau paruošto jauko, reikalas iškart pajuda iš vietos.

Plūdinės be ritės pliusas, kad valas praktiškai nesipainioja, nes jo ilgis lygus meškerykočio ilgiui, bet tai kartu ir minusas, nes užmesti masalą, tarkim, toliau kaip 5 m negalėsite. Šis minusas kompensuojamas jauku, sukviečiančiu žuvis į reikiamą plotą. Kad galėtumėte tinkamai nustatyti masalo grimzlę, reikia išmatuoti žūklavietės gylį. Tam naudojamas specialus gylio matuoklis – masyvus svarelis, kuris tvirtinamas prie kabliuko. Užmetus su juo meškerę, iškart matyti, ar plūdę reikia paslinkti valu į viršų, padidinant gylį, ar žemyn – sumažinant tarp plūdės ir kabliuko esančią valo atkarpą. Masalo grimzlė reguliuojama tol, kol plūdė užima reikiamą padėtį, reiškiančią, jog kartu su masalu ant dugno gulės 2-3 cm valo atkarpėlė. Reikalui esant plūdę galima pastumti į tokią poziciją, jog masalas pakibs palei pat dugną ar atidurs viduriniuose vandens sluoksniuose.

Meškerykočio paruošimo ir išskleidimo tvarka


Įsigiję plūdinę be valo žiedų, iškart paprašykite, kad pardavėjas priderintų valo tvirtinimo prie viršūnėlės korektorių, kuris parenkamas pagal meškerykočio viršūnėlės skersmenį. Korektorius priklijuojamas momentiniais klijais, kurie turi džiūti parą. Meškerė (paprastai tai teleskopinis meškerykotis) išskleidžiama tokia tvarka: pirmiausiai ištraukiama ir įtvirtinama ploniausioji meškerykočio dalis, paskui antra pagal storį ir t.t.

Po žūklės viskas atliekama atvirkščiai – iš pradžių atpalaiduojama  virš drūtgalio esanti sekcija, paskui kitos ir paskutinė – ploniausioji dalis, meškerė užkemšama specialiu kamšteliu.

Atliekant šias operacijas, meškerės drūtgalį patartina statyti ant liepto, o jei meškeriojama nuo kranto, ant bato. Jokiu būdu, atpalaiduojant meškerykočio sekcijas, nedaužyti drūtgalio į kietą pagrindą. Meškerykotį reikia laikyti vertikaliai. Kiti būdai – netinkami, nes tada į meškerės vidų patenka nešvarumai ir dulkės. Po žūklės, prieš suskleidžiant meškerykotį, patartina šlapiu skudurėliu ar kempinėle nuvalyti nuo jo nešvarumus.Kai meškerė nelaikoma rankose, neguldykite jos ant žemės ar žolės – tam reikalui reikalingas paprastas stovas su dviem V formos laikikliais.

Salmo pole: Gylio matuoklis
Gylio matuoklis – būtinas meškeriojimo plūdine be ritės reikmuo

Plūdinės be ritės sąrangos komponavimas


Iš pradžių nuvyniojama nuo valo pakuotės 1 m atkarpa ir sumezgama 3 cm ilgio kilpelė, kurios mazgelį galima sutepti lašeliu momentinių klijų. Tada nuo valo pakuotės nuvyniojama 20-30 cm ilgesnė už meškerykotį valo atkarpa ir nukerpama. Valas užvyniojamas ant specialios verpstės, paliekama tik 1,50 m ilgio laisva atkarpa, kuri perveriama per plūdės korpuso viršuje esančią kilpelę, o plūdės kylis prie valo pritvirtinamas 2-3 silikoninio vamzdelio nuokirpomis. Žemiau plūdės atsižvelgiant į jos keliamąją galią tvirtinamas vienas ar keli stambūs šretelio formos svareliai, kurių masė 2/3 plūdės keliamosios galios, nurodytos ant plūdės korpuso įspaustoje markiruotėje. Plūdė pamerkiama į vandenį ir patikrinama jos grimzlė, o paskui ji reguliuojama pridedant po vieną smulkų svarelį, kol iš vandens kyšos tik pora milimetrų plūdės korpuso ir jos antena.

Po šios operacijos valo gale sumezgiama  kilpelė pavadėliui tvirtinti, tačiau būtina nutaikyti ją sumegzti taip, kad valas su kilpele būtų 5 cm trumpesnis už meškerykotį. Tada sąrangos ilgis su pavadėliu bus optimalaus ilgio – 5-10 cm ilgesnis už meškerykotį. Po to belieka tik perstumti svarelius: stambieji nejudamai pritvirtinami maždaug 30-50 cm (atsižvelgiant į gylį) nuo pavadėlio tvirtinimo kilpelės, o smulkieji – 10-20 cm nuo kilpelės. Žinoma, versijų gali būti daug įvairesnių - kartais smulkus svarelis tvirtinamas ir pavadėlio viduryje. Tokių plūdinės sąrangos komponuočių galima pasidaryti kelioliką – pradedant 1 g plūde ir baigiant 10 g plūde. Kad nepasimirštų komponuotės parametrai, vandeniui atspariu rašikliu ant verpstės, skirtos užvynioti valą, užrašomas meškerės, kuriai ji skirta, ilgis, pagrindinio valo ir pavadėlio skersmuo bei plūdės keliamoji galia.

Salmo pole
Kiekvienas meškeriototas gali pasiruošti atsargą plūdinės be ritės sąrangos komponuočių, tarp kurių būtų versijos įvairių žuvų gaudymui

Pavadėlių ypatumai


Meškeriojimui plūdine be ritės patartina turėti paruoštų pavadėlių su kabliukais atsargą. Pavadėlius geriausia laikyti 40-50 cm ilgio pavadėlinėje, išklotoje elastingu plastiku, prie kurio pavadėliai tvirtinami smeigtukais visu ilgiu, kad nebūtų perlenkti ir išliktų visada lygūs ir tiesūs. Pavadėlių plūdinei be ritės ilgis – 15-25 cm. Valo skersmuo – nuo 0,06 mm (aukšlių meškeriojimui) iki 0,12 (karšių meškeriojimui). Patartina turėti ir 0,14-0,16 mm pavadėlių atsargą, pavyzdžiui, karpių ir kitų stambių žuvų meškeriojimui. Kabliukai pavadėliams parenkami pagal tris kriterijus: atsižvelgiant į spalvą, masalo dydį ir formą. Universaliausi kabliukai – Salmo Crystal tipo, tinkantys praktiškai visų karpinių žuvų meškeriojimui, tiktai sliekui verti patartina geriau naudoti Salmo Round tipo kabliukus.

Žūkladėžė


Meškerykočiai


Salmo Elite pole light
Salmo Elite Pole Light (4.00 m, testas – 2-15 g), masė – 95 g)

Salmo Diamond pole medium
Salmo Diamond Pole Medium M (5.00 m, testas – 3-20 g, masė – 180 g)

Salmo Diamond travel pole
Salmo Diamond Travel Pole (3.00 m, testas – 2-12 g, masė 75 g)

Salmo Supreme mini pole
Salmo Supreme Mini Pole (5.00 m, testas – 5-25 g, masė – 275 g).


Norfin Luton Art.Nr. NF – 20701 – Kuprinė-kėdė Norfin Luton tarnauja laikyti reikmenis ir patogiai įsitaisyti ant liepto


Atgal     Spausdinti