Menkėms ankšta Barenco jūrojeIchtiologų tyrimai rodo, jog Barenco jūroje kasmet pagausėja menkių populiacija, tad žuvims tampa ankšta ir jos užima vis naujus ledjūrio regionus į rytus nuo Barenco jūros.

Norvegų ir rusų mokslininkai surengė bendrą ekspediciją, kurios tikslas buvo ištirti Barenco jūros ekosistemos būklę. Norvegai suinteresuoti šiais tyrimais, nes dideli menkių tuntai iš Norvegų jūros kasmet maitintis plūsta į Barenco jūrą, o neršti grįžta į Norvegų jūros vandenis.

Tyrinėtojų laukė sensacingas atradimas – Barenco jūros menkės aptiktos už 79 laipsnio rytų ilgumos. Per visą tyrinėjimų istoriją šios žuvys niekada nebuvo aptiktos taip toli į rytus nuo Barenco jūros. Įvertinę Barenco jūros vandens temperatūros pokyčių dinamiką ir mitybinės bazės „pajėgumus“, mokslininkai prognozuoja, jog Barenco jūros menkių populiacija ir toliau gausės. Vadinasi, menkių migracija į rytinius arkties vandenis – neišvengiama.

Mokslininkai mano, jog menkės į rytus migruoja paskui moivų arba stintenių, kuriomis jos maitinasi, tuntus. Rytų platumose jos randa komfortišką vandens temperatūrą ir gausius maisto išteklius. Dabar mokslininkai tiria, ar menkių arealas plinta ne tik į rytus, bet ir į šiaurę. Iki šiol jis siekė 80-tąją šiaurės platumos paralelę, tačiau jau žinoma atvejų, kai menkių buvo sugauta žymiai arčiau šiaurės ašigalio.

Kol kas oficialiai patvirtinta, kad menkės buvo aptiktos rajone, kurio kordinatės – 82 laipsniai 30 minučių šiaurės platumos. Šis faktas buvo užfiksuotas 2012 metais, o dabar mokslininkai ieško menkių tuntų, nuklydusių į arktinius vandenius dar toliau, ir mano, jog tai patvirtins tyrimai.

2014-09-02

Atgal     Spausdinti