Match meškerės parengimas žūklei

„Dažnai meškerioju karšius ežere, kur reikia toli nuo kranto užmesti masalą, todėl įsigijau naują įrankį – plūdinę Salmo Elite Match 25, kuri labai skiriasi nuo mano naudotos teleskopinės, todėl noriu sužinoti, kaip ją sutvarkyti, kad tiktų gaudymui 6-8 m gylyje ir užmetant pavadėlis nesipainiotų su valu, - klausia tinklapio salmo.lt skaitytojas Linas Milevičius iš Vilniaus. Jo laiške teiraujamasi ir apie kitus match meškerių plūdžių, svarelių ir kabliukų su pavadėliais komponavimo ypatumus, žinios apie kuriuos gali būti naudingos ir kitiems meškeriotojams, ieškantiems paprastų ir veiksmingų sprendimų, kaip parengti match meškeres žūklei įvairiose sąlygose?

Tinkamas pasirinkimas


Salmo Elite Match 25 – puikus pasirinkimas norintiems turėti ne tik patikimą, bet ir šiuolaikinį įrankį, sukonstruotą iš kokybiškų medžiagų (grafitas IM7) pagal naujausią tokių meškerių koncepciją. Pasirinkimas tinkamas dar ir todėl, kad 25-oji versija pritaikyta meškeriojimui tolimose ir vidutinėse distancijose: įrankio testas – 5-25 g, o tai reiškia, kad galima bus panaudoti sunkiasvores waggler plūdes ir nesibaiminti, kad meškerės komponuotės masė siekia 20 g, bet ne daugiau 25. Be to, toks įrankis – parankiausias, kai masalą reikia ne tik užmesti didelę distanciją (Elite Match 25 – šmaikštumas ir stangrumas atitinka fast klasę, 12 valo žiedelių su SIC įdėklais užtikrina gerą valo slydimą ), bet ir nugramzdinti į didelę gelmę. Galima rinktis dvi  Salmo Elite Match 25  versijas – 3,90 ir 4,20 m. Abi – toliašaudės, tačiau dideliuose vandens telkiniuose komfortiškesnis meškeriojimas ilgesne versija. Suprantama, kad visada, įsigijus naują įrankį, kyla nemažai klausimų. Pirmiausiai apie jo galimybes, o vėliau apie optimalią tokio įrankio sąrangą (plūdės, svarelių, pavadėlio su kabliuku komponuotė ant valo). Nors iš pirmo žvilgsnio meškeriojimui match tipo plūdine sugalvota daug versijų, kaip ir kokia tvarka komponuoti plūdes, svarelius ir pavadėlius su kabliukais, tačiau iš tikrųjų dauguma jų – viso labo trijų pagrindinių versijų variacijos. Kokios jos, kokie jų pliusai ir minusai, kada ir kur geriausia jas naudoti?

Kuo paprasčiau – tuo geriau


Match tipo plūdinę meškerę vieni ekspertai vadina angliškąja palaidyne, kiti tolimojo užmetimo meškere, o treti plūdine, kuria parankiausia meškerioti, masalą gramzdinant į didelę gelmę. Iš esmės visi trys match tipo plūdinės apibrėžimai – teisingi: paprasčiausiai kiekvienas jų pabrėžia vieną iš tokio tipo įrankio panaudojimo aspektų, o tikrovėje tai pasireiškia konkrečiu praktiniu uždaviniu. Bet kuriuo atveju match tipo plūdinė skirta toli užmesti masalą, nepriklausomai nuo to, kokioje gelmėje bus gaudomos žuvys? Žinoma, tai tampa svarbu, kai meškeriotojas atsiduria konkretaus vandens telkinio konkrečioje pakrantėje ir pamato, kokiose sąlygose jam teks meškerioti. Labai dažnai pasitaiko, kad masalą reikia užmesti toli, tiksliau už vandens augalijos ribos, o gelmė meškeriojimo vietoje – palyginti nedidelė. Regis, čia galima būtų išsiversti su paprasta nejudamai tvirtinama plūde, tačiau su tokia tiek toli, kiek reikia,  masalo neužmesi. Teks griebtis masyvios, o tai reiškia toliašaudės waggler plūdės, kurios keliamoji galia gali siekti ir 10 g. Kaip tokiu atveju tvirtinti ją?

Ypač mėgstamas ir labiausiai pastaruoju metu tarp meškeriotojų paplitęs slankiosios plūdės tvirtinimo būdas – veriamas ant valo sukutis su segtuku (galimos ir kitos jungtys, tačiau kuo paprasčiau – tuo geriau) Šiuo atveju geriausia versija – klasikinė, kai plūdė nejudamai fiksuojama ant valo dviem šratelio formos svareliais arba dviem šratelių poromis. Tad plūdės tvirtinimo klausimas – esminis, montuojant plūdinės match meškerės komponuotę. Antras esminis klausimas – svarelių išdėstymo schema. Atsižvelgiant į tuos du dalykus iš esmės ir sudaromos visų match tipo plūdinių meškerių komponuotės, kurių įvairovę panagrinėjus, pasirodo, jog jų principinės schemos – dvi. Viena, ekspertų žodžiais tariant, vadinama komponuote su slankiąja waggler plūde, o kita – tiesiog terminu slider. Tad pridėjus komponuotę su nejudamai tvirtinama waggler plūde, pasirodo, jog pagrindinių komponuočių – trys.

Salmo Elite Match
Salmo Elite Match 25 meškerė pasižymi reikiamu stangrumu, reikalingu užmesti masyvią komponuotę vidutines ir tolimas distancijas

Nejudama plūdės pozicija


Pagal klasikinę waggler tipo plūdės tvirtinimo schemą, ji užveriama ant pagrindinio valo, o jos pozicija reikiamoje vietoje fiksuojama, kaip jau minėta svarelių poromis arba dviem šrateliais. Pastaruoju metu ir ši komponuotė ( pateikiamame piešinyje – Nr.3) turi vieningą elementą – jungtį, jungiančią plūdę su valu. Žodžiu, komponuotė skiriasi nuo komponuočių su slankiomis plūdėmis tik tuo, kad čia waggler pozicija fikusojama nejudamai. Tokia komponuotė naudojama meškeriojant ten, kur gelmė neviršija meškerykočio ilgio. Tačiau tokioje gelmėje šia komponuote galima meškerioti tik iš bėdos – geriausia, kad gelmė siektų ne daugiau kaip du trečdalius meškerykočio ilgio ir būtų komfortiška užmesti masalą - nereikėtų stotis ant kelmo, kad pavyktų tai padaryti. Logiškiau, tokiais atvejais naudoti komponuotę su slankiąja waggler plūde. Kur naudojama komponuotė su nejudamai tvirtinama waggler plūde? Beveik visada vandens telkiniuose be tėkmės. Šios komponuotės privalumas – paprasta, nesudėtinga schema.

Kitas jos privalumas – patikimumas, nes ši komponuotė praktiškai nesusipainioja priešingai nei kitos komponuotės su nejudamai tvirtinamomis plūdėmis. Taip yra todėl, kad plūdės masė – didelė. Ją sudaro ne tik medžiagos, iš kurios padarytas plūdės korpusas masė, bet ir masė į korpusą įmontuotų svarelių (svarelio) masė. Todėl plūdės grmzlei užtikrinti pakanka poros trejeto papildomų svarelių, kurių masė palyginti nedidelė ir skirta daugiau ne plūdę apkrauti, o masalą nugramzdinti. Dėl palyginti mažos papildomų svarelių masės ši komponuotė pasižymi ypatingu jautrumu ir labai veiksmingai fiksuoja žuvies kibimą, o ir pačiai žuviai beveik nejuntamas valo ir svarelių pasipriešinimas nesukelia jokio įtarimo.

Ši komponuotė taip pat pasižymi toliašaudėmis savybėmis, nes maždaug 70-80 proc. komponuotės masės sudaro plūdės svoris. Jį galima dar labiau padidinti, o tuo pačiu – toliašaudes komponuotės savybes, plūdės nejudamam tvirtinimui prie valo panaudojus ne porą šratelio formos svarelio, o dvi jų poras. Tada masalą pavyksta užmesti iki 60 m (anglų meškeriotojų asociacijų duomenimis) nuo kranto. Šios komponuotės minusai – jos neįmanoma panaudoti meškeriojimui net silpnoje tėkmėje, nes plūdę tėkmė labai greitai nuneša nuo kibimo taško į šoną, be to, ribota meškeriojimo gelmė.

Slaideris


Šios match tipo meškerės komponuotės  (pateikiamame piešinyje - Nr.1) ypatumas tas, kad joje svarelių masė 2-3 kartus viršija plūdės keliamąją galią ir gali siekti iki 25 g. Antra, pati plūdė , užmetus masalą, būna beveik nepanirusi į vandenį. Dažniausiai – tik dalis korpuso, o antena visa virš vandens. Tokia match meškerės komponuotė naudojama meškerioti didelėje gelmėje – viršijančioje 10 m ji yra labiausiai veiksminga, nes masalas nugrimzta į priedugnę labai greitai. Masalą, kurį paskui save velka masyvi plūdė bei sunkiasvoris svarelių vėrinys, galima užmesti labai toli ir viršyti net 60 m distanciją. „Slaideriu“ ši komponuotė vadinama pagal anglišką jos pavadinimą, reiškiantį labai greitą masalo grimzdimą.

„Slaideris“ puikiai tinka meškeriojimui vandens telkiniuose be tėkmės ir silpnoje srovėje (stipri plūdę palaipsniui velka nuo tos tos vietos, kur išbertas jaukas). Komponuotė su masyviu svarelių vėriniu yra labai stabili ir todėl puikiai tinka meškeriojimui vėjuotu oru, kai net ežeruose susiformuoja paviršinės srovės, plukdančios plūdę į šalį nuo reikiamo taško. Be to, ir masalą su tokia sunkiasvore komponuote net ir labai vėjuotu oru užmesti galima lengviau, toliau ir tiksliau. Vis dėlto, ypač tolimose distancijose ekspertai šią komponuotę naudoti nepataria, nes užmesti ją reikia delikačiai – stipriau užsimojus, masyvūs svareliai skrieja priekyje waggler plūdės ir dažnai susipainioja valas, užsimeta ant plūdės antenos, o aplink pagrindinį valą apsivynioja pavadėlis. Kad būtum tikras, jog taip neatsitiko, komponuotę patartina užmesti puse jėgos ir naudoti gaudymui vidutinėse meškeriojimo distancijose. Žinoma, yra tokių svarelių schemų, kurios pašalina šį trūkumą, tačiau geriau naudoti paprastesnį variantą (pateikiamame piešinyje - Nr.2). Taip pat nepamirškite, jog ši komponuotė nepasižymi tokiu jautrumu kaip aukščiau aprašytoji dėl jau minėtos didelės svarelių masės. Kad ji geriau fiksuotų kibimą, galima pasiekti taip pat tinkamu svarelių išdėstymu.

Slankioji plūdė


Match meškerės komponuotė (pateikiamane piešinyje - Nr.2) su slankiąja plūde (dažniausiai waggler tipo) – tarpinis variantas tarp komponuotės su nejudamai tvirtinama plūde ir „slaiderio“. Šios komponuotės vizitinė kortelė – masyvi plūdė (gali būti su įmontuotu į korpusą gramzduku) ir svarelių vėrinys, kurio svoris sudaro ne daugiau kaip pusę plūdės masės). Tokios komponuotės masė gali siekti 15 g. Kodėl reikalingas toks griežtas svarelių masės apribojimas? Dėl komponuotės aerodinaminių savybių – plūdė turi skrieti svarelių virtinės priekyje, tempdama ją ir pavadėlį su masalu paskui save, jei plūdės ir svarelių masė bus apylygė, svorio centras pasimes tarp jų ir komponuotė skries sukdamasi, o tai reiškia, jog valas apsivynios aplink plūdę, o pavadėlis ir aplink svarelius ir aplink plūdę, ir aplink pagridinį valą.

Nepaisant to kad svarelių masė – ribojama, ši komponuotė –pakankamai toliašaudė ( iki 40 m), o tokio atstumo visišai pakanka meškeriojimui toli nuo kranto, kur gelmė siekia iki 10 m. Tad, turint galvoje L.Milevičiaus apibūdintas meškeriojimo sąlygas, ši komponuotės versija bus jam tinkiamiausia.  Užmetant šią komponuotę, reikia nepamiršti vienos subtilybės: kai masalas ima leistis link vandens, patartina smiliumi truputį pristabdyti valo nusivyniojimą nuo ritės būgnelio, kad komponuotė išsitiesintų visų ilgiu ir tokia nutūptų ant vandens paviršiaus. Tada jos susipinklinimų skaičius sumažės iki minimumo. Ši komponuotė pouliariausia – ją naudoja dauguma meškeriotojų. Vienintelis jos trūkumas, kad masalas palyginti ilgai grimzta iki dugno, tačiau tai svarbu tik varžybininkams, o normaliems meškeriotojams laiko nestinga. Patartina pastudijuoti, kokios yra šios komponuotės svarelių virtinės išdėstymo versijos ir naudoti tas, kurios labiausiai atitinka meškeriojimo sąlygas (skaitykite Plūdinės meškerės svarelių komponavimo versijos).

Viktoras Armalis
2015-08-05

Match tipo plūdinės komponuočių versijos:Nr.1 Slaideris:

Pavadėlis su kabliuku – 40-80 cm
Sukutis Nr.18
Svarelių pora – 0,2-0,5 g
Svarelių virtinė – iki 25 g (tvirtinama 1 m atstumu nuo svarelių poros)
Plūdės jungtis – sukutis su silikoniniu vamzdeliu
Plūdė Waggler – 8-10 g
Buferinis karoliukas
Stopmazgis arba stopmazgių pora

Nr.2 Slankioji plūdė:

Pavadėlis su kabliuku – 30-60 cm
Sukutis Nr.18
Svarelių pora – 0,3-0,5 g (tvirtinama 40-60 cm atstumu nuo sukučio)
Svarelių virtinė – iki 15 g
Sukutis su segtuku
Waggler plūdė
Buferinis karoliukas
Stopmazgis

Nr.3 Nejudama plūdė:

Pavadėlis su kabliuku – 30-50 cm
Sukutis Nr.18
Trys svareliai – 0,02-2 g (tvirtinami 40-60 atstumu nuo sukučio)
Svarelių pora – 0,5-1g
Sukutis su segtuku
Waggler plūdė
Svarelių pora – 0,5-1g
Atmintinė

Kadangi match tipo meškerėmis dažniausiai meškeriojama toli nuo kranto, meškeriotojui iškyla ne tok spaprastas uždavinys kokybiškai pakirsti kimbančią žuvį. Šis uždavinys ne visada toks paprastas, nes tarp meškerės viršūnėlės ir plūdės – ilga valo atkarpa, kurios dalis, o kartais ir visa būna po vandeniu, be to, ant paviršiaus likusią dalį gali lankų išlenkti tėkmė, bangos ar vėjas. Todėl prieš pakirtimą reikia pasitikrinti, kaip elgiasi valas ir, reikalui esant, jį įtempti. Pasak P.Korsako, kuris, meškeriodamas match tipo tolimojo užmetimo meškere, dažniausiai naudoja waggler plūdes, padedančias ne tik toli užmesti masalą, bet ir gaudyti žuvis kai kuriais labai veiksmingais metodais. Kad žūklė būtų sėkmingesnė, jis pataria atkreipti dėmesį į vieną ypatumą: waggler plūdės prie valo tvirtinamos viename taške – kylio gale esančia kilpute, tad užmetus masalą, nemaža dalis splūdės nugrimzta į vandenį – viršuje kyšo tik antenos galiukas. Vadinasi, valo ir plūdės jungtis taip atsiduria po vandeniu ir, priklausomai nuo plūdės ilgio, gali būti keliolikos centimetrų gelmėje. Jei valas gulės ant vandens paviršiaus, ne tik nepavyks tinkamai pakirsti žuvį, bet ir stebėti kibimą, nes menkiausias vėjo dvelktelėjimas veiks valą, o tas savo ruožtu kels į paviršių plūdę. Norint sumažinti šį efektą, reikia, užmetus masalą, priskandinti valą. Masalas nusviedžiamas 2-3 metrus toliau nei reikia už meškeriojimo taško, o tada, įtempus valą, staigiai trūktelimas valas, panardinus meškerykočio viršūnėlę į vandenį. Galima šį veiksmą pakartoti kelis kartus. Na, o tiems, kas nori išvengti tokio valo skandinimo, patartina įsigyti specialų grimztantį valą.

Atgal     Spausdinti