MASALAS GULI ANT DUGNO

MASALAS GULI ANT DUGNO

Vasarą stambios karpinės žuvys vos ne visą parą ant dugno ieško maisto, todėl jas galima sugundyti dugnine užmestu masalu, kuriai gramzdą atstoja metalinė arba plastiko šėryklė, užpildoma jauku, skirtu vilioti prie masalo žuvis, tačiau žūklės sąlygos įvairiose žūklavietėse nevienodos, todėl meškeriotojui visada iškyla klausimas, kokią naudoti šėryklę?

Universalus montažas


Kad ir kokią šėryklę pasirinksite, tačiau yra bendrosios jos naudojimo nuostatos, kurios vienodos beveik visais atvejais. Kai atstumas, kurį reikia užmesti masalą, nedidelis (iki 20 m) galima išsiversti su labai paprasta dugninės įranga. Tam reikės tik šėryklės bei pavadėlio su kabliuku ir šiokių tokių priedų. Tradiciškai dugninių meškerių pagrindinį valą rekomenduojama naudoti 0,18- 0,20 mm skersmens, tačiau tokiu valu patartina meškerioti tose vietose, kur dugnas lygus, be kliuvinių ir vandenžolių kilimo. Todėl ne pro šalį apsirūpinti atsarginiais valo būgneliais su 0,22 -0,25 mm skersmens valais. Patartinas dar vienas dalykas: valas turi būti specialus, toks kaip Salmo Specialist Feeder, kuris yra tamsios spalvos. Žinoma, galima naudoti ne tik vienagyslį, bet ir pintą valą, tačiau tuo atveju reikia būti tikram, kad ant dugno nėra aštrių kliuvinių.

Kaip parengiamas paprasčiausias dugninės įrangos variantas? Iš pagrindinio valo sumezgama dvigubu mazgu surišta kilpa, kurios ilgis – 25 –30 cm. Kilpą reikia perkirpti: galima lygiai per pusę, kad abi atkarpos būtų lygios, galima ir taip, kad viena atšaka būtų trečdaliu ilgesnė. Prie trumpesnės valo atkarpos pririšamas sukutis su segtuku ir juo prisegama šėryklė, o prie ilgesnės rišamas kabliukas, bet galima rinktis ir kitą variantą: ilgoji atkarpa sutrumpinama, prie jos rišamas sukutis, o į jo kilputę įveriamas pavadėlis su kabliuku. Pavadėlis – plonesnio valo, todėl žuvys jį įžiūri prasčiau ir, nieko neįtardamos drąsiai stveria masalą.


Salmo Specialist Feeder valas gaminamas tamsios spalvos, kad susilietų su dugnu ir taptų nepastebimas žuvims

Naudingas patobulinimas


Retai pasitaiko, kad dugnine meškeriojama netoli kranto. Net ir tokia lengvos klasės dugnine kaip Team Salmo Tournament Picker 40 , ypač tinkančia gaudyti vidutinio dydžio karpines žuvis, masalas ir šėryklė dažniausiai užmetami per 30 metrų. Toli nuo kranto sviedžiant masalą, dažnai pasitaiko, kad pavadėlis apsiveja aplink pagrindinį valą arba aplink atkarpą, prie kurios tvirtinama šėryklė. Kad taip atsitiktų rečiau, naudojama tokia gudrybė: iš ilgesnės perkirptos kilpos atkarpos supinama „kasytė“ (5-6 cm ilgio), kurios gale - miniatiūrinė kilputė. Į ją įveriamas plonesnio valo pavadėlis su pririštu kabliuku. Tada užmetant masalą stangri valo „kasytė“ prilaiko pavadėlį, kad jis ne taip plačiai tabaluotųsi į šonus ir nesusipintų su šėrykle bei pagrindiniu valu.

Visų dugninės montažų versijų būtinas elementas - sukutis ir sukutis su segtuku, nes šėryklė, traukiant iš vandens žuvį ar tiesiog suvyniojant valą, labai energingai sukasi aplink savo ašį ir susuka pagrindinį valą. Na, o susuktas valas ima ant būgnelio pūstis, kilpotis ir garankščiuotis. Norint iki maksimumo susilpninti šį efektą, dugninės įnagis konstruojamas taip, kad šėryklės tvirtinimo prie valo jungtis būtų sukutis su segtuku, neutralizuojantis šėryklės sukimąsi ir apsaugantis nuo susukimo valą.


Light klasės dugninė Team Salmo Picker – puikus įrankis gaudyti tėkmėje kuojas

Šėryklės tvirtinimas


Sugalvota daug šėryklės tvirtinimo variantų, tačiau ne visi jie paprasti ir patogūs naudoti. Vienas praktiškiausių - šėryklės tvirtinimas naudojant stangroką Salmo Fluorocarbon valą: 30-40 cm ilgio  pasaitėlis iš šio valo tvirtinamas prie sukučio, pririšto prie pagrindinio valo. Prie viršutinės sukučio auselės tvirtinamas pavadėlis su kabliuku, o fluorokarboninio pavadėlio gale pririšamas sukutis su segtuku šėryklei prisegti.

Kita patogi versija: ant pagrindinio valo užveriamas plastiko vamzdelis, prie kurio pritvirtintas sukutis su segtuku šėryklei prisegti. Žemiau vamzdelio ant valo užveriamas guminis karoliukas, atliekantis buferio vaidmenį ir amortizuojantis vamzdelio stuktelėjimus. Kad karoliukas nenusmuktų nuo pagrindinio valo, jo gale pririšamas sukutis, Prie jo tvirtinamas pavadėlis su kabliuku, ant kurio veriamas masalas. Šių dviejų pagrindinių dugninės įrangos schemų modifikacijų gali būti įvairių, jos priklauso nuo žūklės sąlygų, naudojamo jauko ir gaudomų žuvų rūšies, bet visais atvejais reikia parinkti tinkamą šėryklę.

Lemia jauko turinys


Meškeriojimo sąlygas atitinkančios šėryklės parinkimas priklauso nuo dviejų dalykų - žūklavietės pobūdžio ir jauko turinio. Salmo šėryklių asortimente rasite šėryklių ne tik iš metalinių tinklelių, plastiko, bet ir tokių, kurių korpusai štampuoti iš metalo lakšto. Šėryklių forma – taip pat labai įvairi – cilindrai, ovalas, pusapvalės. Pirmosios skirtos meškerioti vandens telkiniuose be srovės. Antrosios pritaikytos meškerioti silpnoje srovėje, o trečiosios – meškerioti vidutinėje ir stiprioje srovėje. Šios šėryklės – labai aptakios. Be to, jos visada ant dugno atsigula plokščiąja puse, todėl tėkmė jų nenuvelka į šalį, o štai apvalias lengvai ridena dugnu.

Meškeriojant dugnine su šėrykle svarbiausia, kad šėryklė visą laiką nugrimztų toje pačioje vietoje, kur po 5-10 metimų byrantis iš šėryklės jaukas suformuoja apetitiškų gardumynų kilimėlį, nuo kurio į šalis sklinda viliojantis aromatas. Jei šėryklę tėkmė nuvilks į šalį, jaukas skleisis dideliame plote ir jaukinimas bus neefektyvus. Štampuotos Salmo šėryklės, kurių korpuse esančios kiaurymės – mažesnio skersmens, skirtos užmesti smulkų, birų jauką, kuris greitai skleidžiasi, o pagamintos iš metalinio tinklelio pranašesnės užmesti lipnų, lėtai išplaunamą jauką. Toks jaukas maišomas, kai meškeriojama srovėje arba, kai reikia jauką nugramzdinti į gana didelę gelmę. Lipnus jaukas neišsiplauna iš šėryklės, kol toji grimzta iki dugno.

Dalis žūklės ekspertų teigia, kad šėryklės skirstomos į rūšis pagal medžiagų, panaudotų šėryklėms pagaminti rūšį, t.y. į metalines ir plastiko šėrykles. Šis skirstymas neesminis, nes svarbiausia - šėryklių konstrukcija, išskyrus vieną atvejį - šėrykles gyvam jaukui. Jos užpildomos musės lervomis. Tokios šėryklės paprastai liejamos iš plastiko, pasunkinamos švino svareliais, o abu tokių šėryklių galai - su dangteliais, kad galima būtų vidun supilti porciją žvitrių kaip vijurkai lervų. Tokios šėryklės korpuse išgręžta 10-15 apvalių skylučių, kurių skersmuo šiek tiek didesnis už musės lervų skersmenį. Kai gyvam jaukui pritaikyta šėryklė nugrimzta ant dugno, pro tas skylutes viena po kitos į išorę išsirango musės lervos, kurios pakliūva į žuvų akiratį.

Dėsningumai ir atsitiktinumai


Kiek šėryklių reikia turėti, kad jų užtektų prisitaikyti prie įvairių žūklės sąlygų? Šis klausimas visada iškyla meškeriotojams, o atsakymas - elementarus: jei šėryklė atitinka žūklės sąlygas ir jauko turinį, galima meškerioti turint tik vieną šėryklę, tačiau žūklė gali būti labai trumpa. Šėryklė gali užkliūti už kerplėšos arba traukiant stambų laimikį gali neatlaikyti valas. Todėl visada patartina turėti atsarginę šėryklę.

Antra, dažnai prireikia įvairaus dydžio ir svorio šėryklių, tad be reikiamos skirtingos konstrukcijos, dydžio ir svorio šėryklių atsargos į rimtą žūklę leistis neverta. Viskas gali baigtis nervų gadinimu. Trečia... Prieš pateikiant šią informaciją, nedidelis ekskursas. Ar egzistuoja atsakymas į klausimą, koks jaukas žuvims vilioti geriausias? Jis kelia aistringus debatus nuo tų laikų, kai žmonės pradėjo meškerioti. Akivaizdu, kad kiekvienas meškeriotojas turi ypatingą jauko receptą, kurį sukūrė per daugelį metų ir kurį laiko absoliučioje paslaptyje. Na, o žūklės ekspertai vieningai teigia, kad žūklės dugnine sėkmė priklauso ne vien nuo jauko recepto, bet ir nuo jo savybių. Jaukas gali būti lipnus ir birus, rupus ir smulkus, kvapnus ir prėskas, į jį gali būti įmaišyta uodo trūklio ar musės lervų,kapotų ar sveikų sliekų.

Kiekvienu atveju, reikės naudoti jauko sudėtį atitinkančią šėryklę. Tačiau sutikite, kad net ir čempionams niekada nepavyksta kiekvieną kartą sumaišyti identišką jauką. Bet dėl to sielotis neverta, nes daug paprasčiau turėti šėryklių atsargą (visas pagrindines ir specialias šėrykles rasite Salmo parduotuvių asortimente) ir iš jos parinkti tokią, kuri atitiks jauko, kurį pasigaminote, sudėtį ir savybes.

Salmo.lt inf.
2015-08-11

Atgal     Spausdinti