Masalai lašišų gaudymui jūroje

Masalai lašišų gaudymui Baltijos jūroje
Penkiakilograminė Baltijos lašiša – vidutinis statistinis laimikis, sugaunamas velkiaujant jūroje

Baltijos jūroje lašišų ir šlakių žūklės sezonas – trunka, kol vanduo priekrantėje vėsus ir čia  telkiasi jų grobis – stintos, strimėlės ir bretlingiai. Tad pavasaris – palankiausias metas gaudyti jūroje tauriąsias žuvis velke. Kokius masalus naudoja velkiautojai, gaudantys lašišas ir šlakius mūsų šalies vandenyse ir kodėl jie veiksmingiausi?

Velkiavimo taktika


Lašišos Baltijos jūroje gaudomos velke (trolling – angl.): masalai plukdomi paskui katerį, sumažinantį eigą iki minimalaus greičio. Jūrinės velkės įranga  – stangrūs meškerykočiai, atlaikantys dideles apkrovas, masalų nardikliai (downrigger – angl.), kuriais blizgės nugramzdinamos į 8-15 m, bei vandens aitvarai, skirti plukdyti masalus paviršiniame vandens sluoksnyje (iki 7-8 m), kuriame dažniausiai medžioja lašišos, lydinčios strimėlių ir stintų tuntus. „Downrigger“ nardikliais nugramzdinti masalai plaukia paskui katerį, o vandens aitvarai nuplukdo velkės masalus į šalį nuo laivo – taip užgriebiamas platesnis horizontas ir kibimo tikimybė padidėja keleriopai.

Specifiniai masalai


Veiksmingiausi jūrinės velkės masalai - blizgės. Pasak patyrusių velkiautojų, blizgių patrauklumas lašišoms - akivaizdus, nes šių masalų žaismas identiškas, todėl ištisą „puokštę“ jų galima plukdyti tuo pačiu tempu, nesibaiminant, kad masalų elgsena pakis. Tai žymiai palengvina velkiavimo eigą. Antra, jei blizgės bus vieno gamintojo ir vieno modelio, tai jas bus lengva suderinti tarpusavyje. Velkiavimui jūroje dažniausiai naudojamos 11-15 cm laivelio formos blizgės, kaldinamos iš plono metalo. Todėl, nors ir būdami didelių gabaritų, šie masalai - labai  lengvi (10-15 g). Tokios jūros sąlygomis praktiškai besvorės blizgės puikiai sklendžia gelmėje, o, prigesus laivo greičiui, nenustoja žaismo ir į gelmę grimzta palengva, todėl dažnai pasitaiko, kad būtent tada jas atakuoja lašiša ar šlakis. Vienos labiausiai vykusių jūrinio velkiavimo blizgių – RHINO TROLLING SPOONS, kurių platus spektras pateikiamas SALMO parduotuvėse.

Rhino blizgių ypatumai


Rhino Trolling Spoons – masalai, kuriuos dažniausiai naudoja mūsų šalies priekrantės velkiautojai. Jų veiksmingumo priežastys kelios, tačiau svarbiausioji yra ta, kad šie masalai specialiai sukurti velkiauti jūroje. Rhino Trolling Spoons blizgėms beveik neįmanoma pareikšti kokių nors priekaištų – šios laivelio formos vartiklės nukaldintos iš plonos atsparaus mechaniniam poveikiui, nerūdijančio metalo skardos labai preciziškai, todėl pasižymi stabiliu žaismu. Blizgės gaminamos tinkamiausių parametrų – 11,5 ir 15 cm ilgio. Blizgių furnitūra – žiedeliai ir trišakiai - nerūdija, o spalvinimo danga – ypač patvari, todėl masalų tarnavimo laikas ilgas. Trečia, blizgės spalvinamos pagal Rhino žūklės ekspertų sukurtas ir ne vienerius bandytas versijas – tai dar viena šių masalų veiksmingumo priežastis.

Masalai lašišų gaudymui Baltijos jūroje
Rhino blizgių masė – nedidelė, todėl jos idealiai pritaikytos velkiauti jūroje

Dešimtys versijų


Nors ne vienas velkiautojas vis dar tebesilaiko versijos, kad kibiausios -  variaspalvės blizgės, tačiau naujoviškomis emalėmis dengti modeliai dažnai veiksmingesni, tuo labiau, kad Rhino blizges galima padaryti dvigubo veikimo, naudojant specialius Rhino lipdukus Mirror Copper. Jie užklijuojami ant įgaubtosios masalo pusės ir tas viena puse siunčia spalvinį atšvaitą, o kita - variaspalvį. Velkiautojų nuomone, geriausia versija - sukomplektuoti įvairių spalvų ir atspalvių tarpusavyje suderinamų blizgių, kurios pasižymi vienodu žaismu, rinkinį, kurio dalis – 11,5 cm, kita dalis – 15 cm masalai. Tada nereikės sukti galvos, ar visos blizgės plukdomos tinkamai žaidžia.  Rhino blizgės, siekiant įvairesnių optinių efektų,  dekoruojamos ne tik emalėmis, bet ir kaldintais ornamentais bei 3D elementais. Sėkmingiausiomis spalvinėmis Rhino blizgių versijomis velkiautojai įvardija – ryškiaspalves Beluga, Copper Blue Dolphin, Bloody Tail, Pink Sunshine, mėlynai sidabrišką King Salmon (įgaubtoji pusė – variaspalvė), natūralistines Black Shiner (strimėlė), Black Devil Yellow Belly (stinta), Rainbow Trout (vaivorykštinis upėtakis), Michael Jackson (silkė), Black Devil (bretlingis). Šią spalvinę gamą papildo serija Rhino Salmon Special Series, iš kurios ypač veiksmingomis mūsų priekrantėje pripažistamos Copper Master Herring (silkės imitacija, įgaubtoji pusė – variaspalvė), Natural Copper Blue Orange Dolphin (skumbrė), švytinčia emale dengta Glow Blue Shiner (bretlingis). Žinoma, nereikia nuvertinti ir kitų versijų, nes dažnai pasitaiko, kad dėl oro sąlygų, vandens skaidrumo laipsnio jos „iššauna“ labai veiksmingai.

Papildomi viliokai


Siekiant padidinti blizgių veiksmingumą, naudojami Rhino „flasher“ viliokai , kurie tvirtinami prie pagrindinio valo, o prie jų – penkiametriniais pavadėliais prisegami pagrindiniai masalai – blizgės. „Flešeriai“ paprastai plaukia plačiai vinguodami, todėl blizgė taip pat atkartoja jo kursą, o tai reiškia, jog ne tik flešeris, bet kartu su juo ir masalas aplanko žymiai didesnį jūros akvatorijos plotą – padidėja tikimybė, kad jis paklius į medžiojančios lašišos ar šlakio akiratį. Papildomi viliokai, kurių šonai blyksi toli matomais atspindžiais (3D efektas), sukuria žuvelių būrio iliuziją, kuri beveik visada patraukia lašišų ar šlakių dėmesį. Rhino „flešeriai“ gali būti derinami ir su specialiomis guminukų tipo žuvelėmis Rhino Softfish Lure.

Viktoras Armalis

Trolling lašiša Baltijos jūroje - Rhino flašeriai
Flešeriai daugiausiai turi žuvies formą ir dekoruojami atšvaitais, atspindinčiais menkiausią šviesos spindulį

Rhino jūrinio velkiavimo blizgių gama


Rhino Trolling Spoons – 11,5 ir 15 cm
Rhino Salmo Special Series – 11,5 ir 15 cm
Rhino Trout Killer Spoon – 8,7 cm (specialus modelis šlakių gaudymui)
Rhino Lax Spoon – 11,5 ir 15 cm
Rhino XTRA Slim – 15cm/18g

Atgal     Spausdinti