Lucky John: valgomi guminukai


Kiekviena valgomų Lucky John guminukų pakuotė pažymėta spaudu – Eatable

Lietuvos meškeriotojų forumuose šią vasarą aktualiausia tema – „Lucky John“ guminukai, kuriuos ešerys, net įsidūręs į kabliuką, neskuba spjauti šalin. Eatable (valgomas – angl.) – tokia žyma atspausta ant kiekvienos šių guminukų pakuotės, atitinka tikrovę, bet valgyti, žinoma, jų niekas nesirengia, o štai faktas, kad tokie masalai labai patinka plėšriosioms žuvims ir jos kvapius guminukus atakuoja noriau nei beskonius, yra svarbus, nes spiningininkai į savo rankas gauna labai veiksmingą įrankį.

Uoslei ir liežuviui


Guminukai, turintys skonį, jau lyg ir ne naujiena, tačiau mūsų krašte iki šiol buvo mažai žinomi. Lygiai taip pat nedaugelis jums pasakys, koks tų guminukų skonis? Nors ant kiekvienos „Lucky John“ guminukų pakuotės juodu ant balto užrašyta – Strong shrimp scent, Strong crawfish scent ar Strong Mackerel Scent ir išvertus reiškia, jog šie masalai skleidžia stiprų ir ilgalaikį krevetės, vėžio ar skumbrės aromatą, tai tik pusė jų ypatingumo. Pakramčius tokį guminuką, aiškiai juntama, kad juose yra druskos. Žodžiu, šie masalai - sūrūs. Tai gana netikėta...


Chunk Tail modelis skleidžia labai stiprius virpesius, kuriuos generuoja plati uodegos mentė

Valgomų guminukų prototipas – minkštieji spiningo masalai, į kuriuos, siekiant kuo didesnio jų elastingumo, įpradėta įterpti druskos. Antra, seniai pastebėta, kad praktiškai visoms žuvims patinka sūrymas, tad druskos dedama net į jaukus, skirtus karpinėms žuvims. Tiesa, „sūdant“ pirmuosius valgomus guminukus neapsieita be kuriozų – kai kurie gamintojai guminukus prifarširuodavo tokiu kiekiu druskos, kad tie ėmė priminti žele saldainius. Tokie guminukai po kelių ešerio atakų subyrėdavo į gabaliukus, o spiningininkas iš vandens ištraukdavo nuogą kabliuką. Tačiau galite nesibaiminti, valgomi „Lucky John“ guminukai vandenyje netirpsta, o mišinys, iš kurio jie liejami, subalansuotas, tad šie masalai pakankamai tvirti, tačiau kaip ir visi tokio tipo guminukai šiek tiek trapesni. Atsižvelgiant į tai, patartina nenustebti ir nekeiksnoti gamintojo.

Sūdyti masalai


Išradingas serbas Draškovičius susikonstravo specialų įnagį, susidedantį iš dviejų pavadėlių su trišakiais, smaigo žuvelei tvirtinti ir auselės valui prisegti, tuo metu, kai Europa apribojo plėšrųjų žuvų gaudymą masalui naudojant gyvą žuvelę. Draškovičiaus montažu pakamanojus negyvą žuvelę, galima pasiekti tokių pat rezultatų kaip ir naudojant gyvą mailių. Ypatingai populiarus šis būdas tapo, kai Oliveris Portraitas, reklamuodamas sterkų meškeriojimą Saluresti ežere, kuris visiems labiau žinomas kap Raduta (Rumunija), ištrimitavo, kad Draškovičiaus montažas rodo stebuklus.

Europa užkibo ant Draškovičiaus meškerės taip pat kaip masalinių žuvelių besigviešiantis sterkas. Kartu su Draškovičiaus montažais būdavo parduodami sūdytų žuvelių prikimšti stiklainiukai. Sūrias žuveles stverdavo ne tik sterkai, bet ir lydekos. Viačeslavo Osinovskio teigimu, jam kartą teko matyti, kaip Luodykštyje du meškeriotojai lydekas gaudė sūdytomis strimelėmis užtaisytais skrituliais. Rezultatas nebuvo stulbinantis, tačiau margašonės ragavo strimeles ir nespjaudė į tokį egzotišką masalą. Tad sūrūs masalai – realus dalykas.


Lucky Jon Tioga modelis primena įnirtngai besirangantį slieką, paskui kurį driekiasi aromato šleifas

Naujos tendencijos


Dabar guminukų gamintojai sumaniai išnaudoja plėšrųjų žuvų simpatiją sūriems masalams tačiau į guminukus įterpiama ne paprasta, o kvapni druska. Šie masalai – naujos kartos produktas, o ne silikono ir druskos mišinys. Japonų kompanijos „Megabas Vios“ ekspertai pabrėžia, kad druska, naudojama “valgomos“ serijos guminukams pagardinti, išmirkyta kvapniųjų medžiagų ir feromonų sirupuose. Toks masalas paskui save palieka aromatų šleifą, o kai ešerys jį pastveria, tai pajunta tą žudančiai malonų sūrumą.

Naujos kartos valgomi guminukai pirmiausia išpopuliarėjo Japonijoje, todėl šioje šalyje juos gamina ne viena kompanija, tačiau Japonijoje tai – vieni brangiausių masalų. Ne ką pigesni šie guminukai ir Jungtinėse Valstijose, todėl „Salmo“ kompanijos, kurios ekspertai konsultavo „Lucky John“ valgmų guminukų serijos gamybą, masalai – tikrų tikriausia dovana mūsų spiningininkams. Vidutinė pakuotės kaina – pora eurų. Kita vertus, ir aukštesnė kaina, matyt, nebūtų atbaidžiusi spiningininkų, nes, vos pasirodę, valgomi „Lucky John“ guminukai tapo deficitu.


Neįprasto dizaino modelis Bugsi Shadi šeriuotas modelis puikiai imituoja masalinę žuvelę

Savitas dizainas


„Lucky John“ valgomi guminukai labai gerai užsirekomendavo gaudant ešerius. Nieko nuostabaus čia nėra, nes pirmiausia tokie masalai ir buvo kuriami amerikinių ešerių meškeriojimui. Matyt, ešerių, gyvenančių įvairiuose kontinentuose mitybos įpročiuose bei skonio pojūčiuose yra nemažai bendro, todėl valgomi guminukai taip pat veiksmingi visuose kontinentuose.

Šiuos masalus specialiai išbandžiau uostamiesčio meškeriotojų pamėgtoje vietoje – Danės žiotyse. Čionykščiai ešeriai yra matę, turbūt, visus guminukus, kurie kada nors buvo parduodami mūsų krašte, todėl jie – labai išrankūs, tačiau penkiacentimetrinį Lucky John Chunk Tail su plačiai išplota uodega, atakavo iškart. Kadangi ir kitų spiningininkų masalinėse buvo taip pat aptikta morkos spalvos guminukų, o ešeriai jais visiškai nesidomėjo, atsirado šiokių tokių klausimų. Teko paaiškinti, kad ne spalva šioje situacijoje yra esminis masalo ypatumas.

Ilgą praktikoje vadovavomės tuo, kad būtent spalva buvo esmine masalo savybe, o po jos – svarbiausia buvo forma ir modelis. Situacija keičiasi. Gal ir fantastiškai skamba, tačiau dabar į pirmą planą iškopia masalo kvapas ir skonis. Tačiau ne užpurkštas ar užteptas, o integruotas į patį masalą.

Kartu su valgomais guminukais pas mus atkeliavo ir nauja minkštųjų spiningo masalų stilistika. Tai vaizdžiai atsispindi valgomų „Lucky John“ guminukų gamoje. Regis, labai panašus į klasikinius tvisterio tipo guminukus jau minėtas Lucky John Chunk Tail modelis turi kitokį korpuso dizainą, o gaidžio skiauterę primenanti uodega stebėtinai plačiai išplota ir labai užriesta uodega. Kitas primenantis klasikinį tvisterį modelis Lucky John Ballist taip pat pasižymi kitokiu korpuso dizainu, kuris iš pirmo žvilgsnio disonuoja su striuka uodegėle, tačiau viskas stoja į savo vietas, kai supranti, kad rantuota masalo korpuso korpuso konstrukcija – neatsitiktinis dalykas, nes toks korpusas skleidžia ypatingą virpesių gamą, kurią uodegėlės žaismas tik papildo.

Šiais dviem modeliais „Lucky John“ masalų sąsajos su mums iki šiol įprastais guminukais baigiasi ir prasideda visai kitokia stilistika. Lucky John Bugsy Shad iš pirmo žvilgsnio primena šeriuotą kirmėlę, tačiau ant nugaros ir pilvo esantys „šeriai“ masalui plaukiant idealiai imituoja žuvelės pelekų judesius, rantuotas uodegos kamienas užtikrina platų uodegėlės viksėjimą, o uodegos mentė tankų šio viksėjmo tempą. Naujoviškas žaismas magiškai veikia ešerius. Panašiu dizainu pasižymi modelis Lucky John Tioga, kurio korpusas primena naktinio slieko kūną, kuris būtų perpus mažiau patrauklus dryžuotašoniams ar lydekoms, jei ne plokščia uodegėlė, užsibaigianti ovalo formos mente, kuri masalui suteikia judesius, primenančius žuvelės vinguriavimą. Na, o modelis Lucky John Hogy Hog mūsų įprastai praktikai apskritai – inovatyvus, nes šis guminukas imituoja vėžiuką. Tiesa, labai konstruktyvistišką, tačiau labai išraiškingai „mojantį“ ūsais-antenomis ir mentėmis-žnyplėmis. Na, o tai, kad visi šie masalai palieka paskui save kvepiantį šleifą, žymiai padidina jų veiksmingumą.

Viktoras Armalis


Neįprastas Lucky John Hogy Hog modelis – efektinga vėžio jauniklio imitacija

Atgal     Spausdinti